Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2038

Mos i humb

Basha: Koha nuk pret! Plani ynë i rimëkëmbjes ndihmon çdokënd që po vuan sot më shumë se një vit më parë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë sërish thirrje për planin e tij të rimëkëmbjes për 6 muajt e ardhshëm.

Merkel jep alarmin, kancelarja bën parashikimin e frikshëm: Nëse vazhdojmë kështu…

Kancelarja Angela Merkel, ka paralamëruar se numri i infeksioneve në Gjermani po rritet dita ditës dhe nëse nuk merren masa të rrepta...

Apeli lë në fuqi masën arrest shtëpie, gjyqtarja Mimoza Margjeka përplaset me policët: Mos më prekni! Nuk bëhet shteti me monstra

GjKKO e Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit të shtëpisë më Mimoza Margjekën. Gjyqtarja pas seancës është përplasur me forcat...

Ngritja e Gjykatës së Lartë, reagon KLGJ: Vijon procedura e verifikimit të kushteve për kandidatin. Për 11 pozicione të lira janë 23 aplikime

Këshilli, pas një pune voluminoze për hartimin dhe miratimin e akteve nënligjore përkatëse, hapi procedurat për ngritjen në detyrë në Gjykatën e...

Gjermania ka miratuar një plan me të cilin do të mbyllë termocentralet kombëtare më së voni deri në mesin e viteve 2030, njoftoi sot qeveria federale.

Një vit më parë, këshilli i emëruar nga qeveria gjermane rekomandoi që vendi të ndalojë djegien e qymyrit për të prodhuar energji elektrike më së voni deri në vitin 2038, si pjesë e përpjekjeve për luftimin e ndryshimeve klimatike.

Megjithatë, përpjekjet për ta kthyer këtë në politikë kanë shkaktuar ngecje gjatë muajve të fundit. Disa zona, veçanërisht ato më pak të zhviluara në lindje, varen shumë nga minierat e qymyrit.

Zyrtarët e qeverisë federale dhe guvernatorët e provincave të prekura ranë dakord për “një rrugë të mbylljes” së fabrikave me qymyr në një takim që përfundoi sot në orët e para të mëngjesit, tha qeveria në një deklaratë.

Më tej thuhet se rishikimet e asaj që është bërë do të kryhen në vitin 2026 dhe 2029 për të përcaktuar nëse Gjermania mund të dilte nga prodhimi i energjisë elektrike me qymyr në vitin 2035, tre vjet para afatit.

Gjermania merr më shumë se një të tretën e energjisë elektrike nga djegia e qymyrit, duke gjeneruar sasi të mëdha të gazrave serrë që kontribuojnë në ngrohjen globale.

Qeveria ka miratuar tashmë një plan për të shpenzuar deri në 40 miliardë euro deri në vitin 2038 për të zbutur ndikimin e braktisjes së karburantit fosil në minierat e qymyrit. Këto para duhet të fillojnë të përdoren pasi Bundestagu të miratojë një ligj që përcakton datat dhe kushtet për ndalimin e djegies së qymyrit në Gjermani.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...