Gjermania godet paligjshmërinë, kapen 12 shqiptarë, punonin në të zezë

Mos i humb

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistrur 2 vdekje dhe 90 raste të reja gjatë 24 orëve...

Vijon të rritet frikshëm numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një tjetër...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik.

Kosovë : Prej sot asnjë kosovar nuk mund të hyjë në Maqedoni pa e kryer testin për Covid-19

Qeveria e Maqedonisë miratoi kërkese e Komisionit për Sëmundje Infektive e cila obligon shtetasit e Kosovës, Bosnjës, Malit Zi dhe Serbisë të...

Kosovë : Një fëmijë i porsalindur rezulton pozitiv me COVID-19

Shoqata e Neonatologeve në Kosovë ka njoftuar se është konfirmuar rasti i parë me COVID-19 te të porsalindurit. Kjo...

Gjatë një kontrollimi të kryer në një kantier të madh ndërtimi në Wolfsburg  të Gjermanisë, autoritetet doganore që e kanë bërë kontrollin kanë gjetur 12 punëtorë të huaj, të cilët ishin punësuar ilegalisht. Në vendpunishte ishin gjithsej 60 punëtorë/

Qysh në momentin kur po afroheshin makinat e doganës, tre punëtorë shqiptarë kanë provuar të ikin. Pas kontrollimit të bërë, u konstatua se ata nuk kishin leje qëndrimi dhe as leje pune në Gjermani, transmeton albinfo.ch. Po e njëjta gjë vlen edhe për nëntë punëtorët tjerë, të gjithë shqiptarë.

Por, tetë prej tyre fillimisht kanë treguar dokumente të rrejshme identiteti të vendeve të Evropës Lindore që janë anëtare të BE-së. Duke qenë se doganierët e kanë të njohur këtë lloj mashtrimi, i dërguan punëtorët në qendrën policore për ekzaminim  më të saktë të dokumenteve dhe për marrje në pyetje.

Doganierët me këtë rast kanë konstatuar se disa nga punëtorët kanë qenë duke marrë padrejtësisht ndihma sociale ose kanë qenë të regjistruar në mënyrë fiktive si persona me veprimtari të pavarur.

Kapen

Te disa nga rreth 10 punëdhënësit e prekur nevojiten hetime tjera në kuptim të ligjit mbi pagën minimale. Enti kompetent e ka mbyllur një pjesë të kantierit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...