Gjermania pezulloi misionin ushtarak të trajnimit në Irak

Mos i humb

Basha takon Hotin: PD mbështet objektivat e Kosovës, dialogu të përmbyllet me njohje, qeveria juaj shembull për të lehtësuar pasojat pas pandemisë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka pritur për herë të parë në takim Avdullah Hotin, kryeministrin e Kosovës i cili po zhvillon...

Sekuestro 3.5 tonëve drogë, 37 të arrestuar në Itali e Shqipëri

bardhet operacioni i përbashkët Itali- Shqipëri sa i përket goditjes së një grupi kriminal i trafikut të drogës.

Vrasja e gjeneralit Qassem Soleimani, Irani urdhër arresti ndërkombëtar për Donald Trump, kërkon ndihmën e Interpolit

Irani ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar 6 muaj pas vrasjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani në Baghdah nga bombardimet amerikane.

Avdullah Hoti i kthen vizitën Ramës, vjen nesër në Tiranë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, nesër do të vizitojë Shqipërinë, me ftesë të kryeministrit Edi RamA. Kjo është vizita e...

Gjermania ka pezulluar misionin e saj të trajnimit ushtarak në Irak për shkak të tensioneve në rritje midis SHBA-ve dhe Iranit.

Duke folur në një konferencë shtypi në Berlin, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Jens Flosdorff, tha se forcat e armatosura gjermane (Bundeswehr) kanë ndalur përkohësisht aktivitetet e saj ushtarake në Erbil dhe Camp Taji në veri të Bagdadit për shkak të një situate të tensionuar të sigurisë në Irak.

Flosdorff tha se vendimi u mor pas konsultimeve me aleatë dhe partnerë të tjerë në koalicionin kundër DEASH-it.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës të mërkurën urdhëruan largimin e punonjësve jo të emergjencës nga Iraku mes tensioneve të larta midis Uashingtonit dhe Teheranit.

Gjermania ka qenë partner aktiv i koalicionit ndërkombëtar kundër grupit terrorist DEASH që nga viti 2015 dhe ka vendosur rreth 150 trupa në qytetin verior të Irakut, Erbilit, për të trajnuar forcat lokale.

Aktualisht rreth 100 trupa gjermane janë të vendosur në Erbil, ndërsa 60 të tjerë janë vendosur në Bagdad për të trajnuar personelin e ushtrisë irakiane.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...