Gjyshet palestineze “pushtojnë” Twitter-in, dhe jo kot!

Mos i humb

Shumë ujë pak kalori, 9 ushqimet më të mira të verës

Balanca mes hidratimit dhe djegies së kalorive është mëse e nevojshme të ruhet rregullisht, sidomos në stinën e verës.

Vaksina për Covid-19 mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të...

Nuk i deklaroi në doganë, emigrantit i sekuestrohen 22 mijë paund në Rinas

Strukturat Doganore gjatë kontrollit të ushtruar në bashkëpunim me punonjësit e Policisë Kufitare, sekuestruan një shumë prej 22.000 Paund Cash, të cilat...

Virusi Corona: Çfarë duhet të dini për analizat e kontrollit?

Analizat për të parë, nëse jeni prekur apo jo nga SARS-CoV-2 janë kushti kryesor për parandalimin e pandemisë. Por sa herë duhen...

Kur ligjvënëses amerikane me prejardhje nga Palestina, Rashida Tlaib, iu ndalua vizita në vendin e saj të origjinës, Twitter-i u çmend. Janë të panumërta mesazhet e mbështetjes që ajo i mori, posaçërisht pasi ajo planifikonte që këtë vizitë t’ia kushtonte gjyshes së saj.

Loja e Izraelit me kartat e zakonshme nuk ishte ajo që planifikonte ta ndiqte zonja Tlaib, e cila refuzoi lejen që iu dha një ditë pasi iu refuzua.

Reagimi në Twitter po vazhdon ende, dhe kësaj here në rrjet janë futur gjyshet.

Hashtagu më popullor i momentit është #MyPalestinianSitty apo #GjyshjaImePalestineze, ku shumë prej përdoruesve po e shfrytëzojnë platformën sociale për të treguar rrëfime të padëgjuara për gratë më të dashura në jetën e tyre.

“Njihuni me gjyshen time Fatma. Ajo ka qenë dëshmitare e 48 luftërave, 56 okupimeve të Gazas, 67 riokupimeve, pushtimeve të Libanit, Intifadave të para dhe të dyta, dhe tre sulmeve të fundit në Gaza.

Ajo ka jetuar pavarësisht bllokadës 13 vjeçare dhe ndërprerjeve të rrymës për më shumë se 6 orë në ditë.

Ajo megjithatë qesh,” shkruhet në një nga këto reagime.

E fundit që i është bashkangjitur Hashtag-ut është edhe vet ligjvënësja, e cila ka treguar afërsinë që ka me gjyshen, pavarësisht kilometrave që i mbajnë larg. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...