Gjysma e bizneseve, pa kupon

Mos i humb

Izrael, numri i rasteve me koronavirus rritet në 1,238

Izraeli sot ka konfirmuar 135 raste të reja të koronavirusit të ri, duke sjellë numrin e infeksioneve në 1.238, bëri të ditur...

Turqi, Zyra e Prokurorit mohon pretendimet se ka koronavirus në burgje

Zyra e kryeprokurorit në Ankara sot mohoi pretendimet që sugjeronin se një i burgosur dhe djali i tij ishin infektuar me koronavirus,...

Mbi 600 mijë raste me koronavirus në të gjithë botën

Numri i rasteve i personave të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) në gjithë botën ka arritur në mbi 600 mijë.

Qeveria të alokojë së paku 300 milionë euro për fazën emergjente të mbështetjes së sektorit privat

Duke e parë me shqetësim situatën ekonomike të krijuar pas shpërthimit të pandemisë COVID-19, Oda Ekonomike e Kosovës, Oda Ekonomike Amerikane në...

Tatimet thonë se lëshimi i kuponave të shitjes nuk është sipas parashikimeve.

“ Ne kemi konstatuar që tatim-paguesit në fakt gjatë këtyre kohëve të fundit nuk po respektojnë detyrimet ligjore lidhur me dokumentimin e transaksioneve që ato kryejnë, sidomos me qytetarët. Shumë tatim-pagues abuzojnë duke mos lëshuar kuponin tatimor” tha Xhavit Curri, nëndrejtor i përgjithshëm.

Kjo situatë do të shoqërohet me kontrolle të shumta në dy muajt e fundit të vitit në njësitë që kanë pasur rënie të xhiros , subjektet me frekuentim të lartë dhe tregjet e ndryshme.

“Këto kontrolle do të fokuson kryesisht në qendrat kryesore të qyteteve do shtrihen gjithashtu edhe në zona ku ka intensifikim transaksionesh siç janë zonat turistike, pikat ku kryhen më shumë transaksione. Do të jenë gjithashtu akset më të rëndësishme rrugore, do jenë tregjet e shumicës dhe të pakicës”, u shpreh Xhavit Curri.

Sipas INSTAT në Shqipëri janë rreth 107 mijë biznese aktive, pjesa dërrmuese e të cilëve është e futur në regjimin e kasave fiskale.  Ndërkohë, të kontaktuar nga Top Channel përfaqësuesit e shoqatës së biznesit të vogël thanë së lëshimi i kuponave bëhet vetëm nga 45-50% e subjekteve dhe kërkojnë që tatimet të mos bëjnë kontrolle selektive. Sipas tyre kjo ulje faturimit ka ardhur si pasojë të përfshirjes në skemën e tvsh edhe të biznesit të vogël, me xhiro vjetore deri në 2 milion lekë, kurse nga ana tjetër kjo rënie të fuqisë blerëse./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...