Gjysma e popullsisë së botës nuk ka qasje në të dhënat për cilësinë e ajrit

Mos i humb

Salianji: SPAK të godasë abuzuesit e pushtetit, arsyet pse ‘aksioni’ kundër Ylli Ndroqit nuk i ngjan atyre të kriminelëve

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, reagon pas vendimit të SPAK për të sekuestruar pasuritë e pronarit të RTV ORA NEWS, Ylli Ndroqi.

Raporti i qeverisë, Kina investime rekord për hidrokarburet në vitin 2019

Investimet e Kinës në aktivitetet e kërkimit të naftës dhe gazit arritën një rekord prej 11,76 miliardë dollarë në vitin 2019, sipas...

​Më shumë se 17,85 milion të infektuar dhe 683,000 të vdekur nga Covid-19 në botë

Më shumë se 17,85 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar me koronavirusin e ri dhe 683.767 kanë vdekur, sipas një...

Kosovë : Janë regjistruar 15 vdekje dhe 226 raste të reja nga covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

115 TË SHËRUAR DHE 226 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Raporti me titull “Të dhëna për Cilësinë e Ajrit të Hapur: Shteti Global i Lojërave nga OpenAQ” me qendër në Washington zbuloi se vendet ku jetojnë 1.4 miliardë njerëz nuk nxjerrin të dhëna të disponueshme për cilësinë e ajrit, ndërsa vendet ku jetojnë 4.2 miliardë nuk ndajnë në mënyrë transparente të dhëna për cilësinë e ajrit.

Raporti ekzaminoi 212 vende për transparencën dhe publikimin e të dhënave për cilësinë e ajrit dhe zbuloi se vetëm 103 vende nxjerrin të dhëna për çdo ndotës kryesor.

Mbi gjysma e popullsisë së botës nuk ka qasje në të dhënat zyrtare të qeverisë për cilësinë e ajrit edhe pse 9 në 10 persona marrin frymë në ajër që përmban nivele të larta të ndotjes, bën të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

OBSH-ja përcakton ndotjen e ajrit si rrezikun më të madh mjedisor për shëndetin.

Hulumtimi është kryer me mbështetjen e shkencëtarëve të NASA-s, të cilët përdorin sistemin OpenAQ duke kombinuar të dhënat satelitore të NASA-s për ndotjen e ajrit.

Pakistani, Nigeria, Etiopia, Republika Demokratike e Kongos, Tanzania, Kenia, Uganda, Algjeria, Sudani, Iraku, Afganistani, Uzbekistani dhe Angola janë 13 vendet më të populluara që barazojnë me një popullsi totale prej 1 miliard njerëz në të cilat duket se nuk ka dëshmi të një programi qeveritar të nivelit kombëtar publik për monitorimin afatgjat të cilësisë së ajrit.

Të paktën 30 qeveri gjenerojnë të dhëna në kohë reale, por ende nuk i ndajnë ato në një mënyrë plotësisht të hapur, thuhet në raport.

Bërja e këtyre të dhënave ekzistuese më të hapura do të reflektonte në 4.4 miliardë njerëz, në vende si Kina, India, Rusia, Brazili, Filipinet, Japonia, Turqia, Rusia, Egjipti, Irani, Tajlanda, Afrika e Jugut dhe Vietnami, tregon hulumtimi.

“Ky boshllëk informacioni parandalon njerëzit që të kërkojnë veprime nga qeveritë e tyre për të trajtuar rrezikun më të madh mjedisor për shëndetin dhe ndryshimin e sjelljes së tyre”, thuhet në raport.

Ndotja e ajrit në natyrë çon në rreth 4.2 milionë vdekje çdo vit, më shumë sesa kombimi i Ebolas, HIV/AIDS, TB dhe malarja, që arrin në 2.7 milionë vdekje, thekson OpenAQ.

Raporti u bën thirrje qeverive të sigurojnë që fondet e zhvillimit të huaj janë të lidhura me të dhëna të hapura dhe ndotje të ajrit.

“Qasja themelore në të dhënat e cilësisë së ajrit është hapi i parë për të përmirësuar ajrin që thithim. Me sigurimin e qasjes në të dhëna plotësisht të hapura, qeveritë mund të bëjnë të mundur fuqinë e shoqërisë civile nga shkencëtarët te analistët e politikave dhe deri te aktivistët për të trajtuar problemin së bashku”, deklaroi Christa Hasenkopf, shkencëtare atmosferike dhe themeluese e OpenAQ.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...