Gramoz Ruçi firmos urdhrin/ Dekreti i Metës nesër në Parlament

Mos i humb

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

Kosovë : Prej sot asnjë kosovar nuk mund të hyjë në Maqedoni pa e kryer testin për Covid-19

Qeveria e Maqedonisë miratoi kërkese e Komisionit për Sëmundje Infektive e cila obligon shtetasit e Kosovës, Bosnjës, Malit Zi dhe Serbisë të...

Maska mban larg koronavirusin, shpëton jetët, videomesazhi i drejtoreshës së TKOB: Kaq pak na kërkohet

Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar sot në faqen e saj zyrtare mesazhin e Drejtoreshës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe...

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka firmosur sot urdhrin që i hap rrugën zhvillimit të mocionit me debat për dekretin e Presidentit Ilir Meta, i cili rrëzoi 30 qershorin si datë për zhvillimin e zgjedhjeve lokale, pa dekretuar një tjetër datë.

Në vendimin e firmosur nga kryeparlamentari Ruçi caktohet si pikë e 3 në rendin e ditës zhvillimi i mocionit me debat i kërkuar nga kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili një ditë më parë kërkoi që diskutimet të përqendrohen tek dekreti i Metës.

“Mocion me debat, kërkuar nga kryetari i Grupit Parlamentar te Partisë Socialiste “Mbi aktin e Presidentit te Republikës për shfuqizimin e dekretit nr. 10928, date 5.11.2018 “Për caktimin e datës se zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore”, thekson urdhrin e firmosur nga PS.

Kujtojmë që pas diskutimeve, socialistët pritet të kërkojnë shkarkimin e Metës nga Kuvendi.

Sakaq, Presidenti Ilir Meta pritet të dalë në një konferencë të jashtëzakonshme sot në orën 16:00. Po sot, çfarë pritet të deklarojë? Flitet për dy mundësi. Me gjasë Meta do të japë një datë për zgjedhjet e ardhshme lokale, ose do të japë shpjegime shpjegimi pas vendimit te PS-së për mocion ditën e enjte.

  • foto galeri

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...