Greqi, burgoset imami vetëm pse fali namazin me xhemat

Mos i humb

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...

Ahmetaj: Sot zyrtarisht nis programi i granteve me Shijakun

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka bërë me dije se qeveria ka marrë 4 vendime për Rindërtimin. Sot zyrtarisht...

Austri : 40 milionë euro investim për zgjerimin e infrastrukturës së biçikletave

Ministrja e Mbrojtjen së Klimës në Austri, Leonore Gewessler, ka bërë të ditur se është duke investuar 40 milionë euro në zgjerimin...

Sindikatat e personelit mjekësor në Francë paralajmërojnë grevë

Njoftimi erdhi nga dhjetë grupe, duke përfshirë katër nga pesë sindikatat kryesore në shërbimin publik shëndetësor, edhe atë sindikatat CGT, FO, SUD...

Gjykata greke ka dënuar me 80 ditë burgim myftiun e zgjedhur në Komotini të Greqisë, Ibrahim Sherif, me akuzën se “ka uzurpuar detyrën”.

Gjykata e Shkallës së Parë në Aleksandrupolis ka dhënë gjykimin për Sherif në lëndën në të cilën ai akuzohej për “uzurpim të detyrës” për shkak të pjesëmarrjes në namazin e xhumasë në një fshat turk në rajonin e Aleksandrupolisit.

Sic njofton Agjencia Anadolu, Myftiu ka ankimuar vendimin në instanca më të larta.

“U dënova me 80 ditë burg nga gjykata në Aleksandrupolis më 5 nëntor 2019, pasi pjesëmarrja ime në namazin e xhumasë në fshatin Musaköy u cilësua si uzurpim i detyrës”, shkroi Sherif në rrjetet sociale.

Myftiu i zgjedhur nga komuniteti turk në Komotini Ibrahim Sherif me të njëjtën akuzë është dënuar edhe shumë herë më parë. Sherif më herët i është drejtuar Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, e cila ka gjykuar në favor të myftiut.

Ndryshe, autoritetet greke emërojnë liderë fetarë, myftinj dhe drejtues të vakëfeve të pakicës turke në Trakinë Perëndimore në Greqi, ndërsa komuniteti turk kundërshton këto emërime dhe insiston që në detyra të vendosen myftinjtë që i zgjedh vetë komuniteti.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...