Greqi, kundërshtohet ligji i protestave, gaz lotsjellës ndaj demostruesve, disa të plagosur nga gurët

Mos i humb

Irani: Perëndimi duhet të ndalojë së financuari terroristët

Ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif, fajësoi SHBA-në dhe Evropën për financimin dhe mbrojtjen e terroristëve pas arrestimit të udhëheqësit të...

MSH: Ndërrojnë jetë 6 pacientë me Covid-19, konfirmohen 101 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë në dy spitalet Covid 6 pacientë me koronavirus.

Shpërthimi që tronditi Bejrutin, raportohen 100 të vdekur dhe mbi 4000 të lënduar

Skuadrat e Shpëtimit në Bejrut vazhdojnë që të kërkojnë në rrënoja për trupa të vdekur dhe njerëz të gjallë, nga shpërthimi i...

Meta thirrje urgjente qeverisë: Shmangni katastrofën në ekonomi dhe familjet shqiptare, pasojat e Covid-19 janë serioze!

Presidenti Ilir Meta reagon për krizën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, duke thënë se mbyllja e mijëra qepenëve të biznesit të...

Sindikatat dhe qytetarë të thjeshtë kanë demonstruar në Greqi kundër një ligji tashmë të miratuar që kufizon madje edhe ndalon protestat e tubimet në rast se ato rrezikojnë sigurinë publike. Në Athinë, nuk u shmangën as përplasjet me forcat e rendit.

Miratimi në parlament i një ligji që kufizon protestat publike në Greqi është pritur dhunshëm në rrugët e Athinës.

Të paktën 6 policë mbetën të plagosur të enjten kur mijëra demonstrues të mbledhur paqësisht në sheshin para kuvendit, lëshuan gurë dhe bomba molotov drejt forcave të rendit.

Demonstratat e shtrira në rreth 40 qytete e qyteza greke kërkuan kundërpërgjigjen e autoriteteve, të cilat nuk e kursyen gazin lotsjellës ndaj grupeve më ekstremiste të përbëra nga moshat e reja.

Ligji i ri i propozuar nga qeveria fut konceptin e një zyre ndërmjetësimi që ka kompetencën të kufizojë ose ta ndalë krejtësisht një protestë të parashikuar nëse konsiderohet se ajo rrezikon sigurinë publike, dhe mban organizatorët e saj përgjegjës për çdo dëm të shkaktuar më pas.

Protesta e orëve të mbasdites u mbështet nga sindikata e punëtorëve.

“Jo ndalesave, jo terrorizmit dhe jo provokimeve. Askush nuk mund ta ndrydhë lëvizjen popullore të punëtorëve e as revoltën e tyre.”

E drejta për të protestuar njihet në kushtetutën greke, por në seancën e së enjtes, kryeqeveritari Qirjakos Micotaqis tha se ato nuk duhet të pengojnë jetën e qytetarëve të tjerë.

“Liria e dikujt për të shkuar në spital, në punë, në shtëpi ose për të dalë me fëmijët është po aq e shtrenjtë sa liria për të demonstruar. Në demokraci, e drejta e dikujt nuk duhet të shkelë të tjerët.”

Ndërsa për kryeopozitarin e Sirizës, Aleksis Cipras, qeveria e djathtë greke po tenton të sjellë në fuqi një ligj fashist në kohën kur qytetarët duan të reagojnë publikisht për politikat ekonomike të administratës Micotaqis teksa vendi përballet me një periudhë pandemie.

“Mendojmë se ky juaji është një veprim reaksionar, një çarje institucionale e demokracisë me qëllimin final goditjen e të drejtës kushtetuese për të protestuar, për të tubuar dhe demonstruar.”

187 nga 300 deputetët e parlamentit grekë dhanë miratimin për legjislacionin e ri për protestat, ndërkohë që kritikave politike në vend iu bashkua të enjten edhe organizata për të drejtat e njeriut, “Amnesty International”, duke e quajtur nismën në shkelje të dispozitave ndërkombëtare.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...