Greqi, në fund të vitit 2017 papunësia shënoi rritje

Mos i humb

Koronavirusi/ Reagon PD, Bardhi: Rama do ta kthejë Spitalin e Kavajës në karantinë

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi mbrëmjen e kësaj të diele me anë të një reagimi për mediat ka hedhur akuza...

Shqipëri, konferencë për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Në Shqipëri është mbajtur konferenca ndërkombëtare mbi procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) me temë: "Një kontinent, një e ardhme: Zgjerimi...

Turqia arreston 9 terroristë të dyshuar të DEASH-it

Burimet policore njoftojnë se të paktën 9 shtetas të huaj u arrestuan në kryeqytetin e Turqisë për shkak të dyshimeve për lidhje...

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Norma e papunësisë në Greqi, në tremujorin e fundit të vitit 2017, duke u rritur në krahasim me tremujorin paraprak, është regjistruar në nivelin 21.2 për qind.

Sipas të dhënave të publikuar nga Instituti i Statistikave të Greqisë (ELSTAT), në normën e papunësisë në tremujorin e katërt të vitit 2017, është regjistruar një rritje në krahasim me tremujorin paraprak që ishte 20.2 për qind.

Ndërsa numri i të papunësuarve në fund të vitit 2017 është 1 milion e 6 mijë. Norma e papunësisë ka treguar ulje në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak.

Papunësia tek gratë është regjistruar në nivelin 26.1 për qind, ndërsa tek të rinjtë 20-24 vjeç, 42.3 për qind.

Greqia është vendi me normë të papunësisë më të lartë në Eurozonë. /Rtv Islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...