Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Mos i humb

Rrëzohet aksidentalisht në një nga plazhet e Ksamilit, ndërron jetë 69-vjeçarja

Ndërron jetë një 69-vjeçare në një nga plazhet e Ksamilit. Shtetësja Kristina Cauli, nga Berati është rrëzuar aksidentalisht nga...

Anija sizmike turke Oruç Reis arrin në Mesdhe për kërkime

Ministri i Energjisë dhe Burimeve Natyrore i Turqisë, Fatih Dönmez, njoftoi se anija kërkimore sizmike MTA Oruç Reis lundroi nga Antalya për...

Erdogan nuk tërhiqet, anijet turke shkojnë të armatosura në Egje

Presidenti turk Rexhp Taip Erdogan duket se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga pretendimet e tij në Egje, duke planifikuar rikthimin në...

​Për 11 ditë, 118 kosovarë vdiqën nga Covid-19

Nga data 1 gusht në Kosovë si pasojë e infektimit me koronavirus kanë humbur jetën 118 kosovarë. Vetën gjatë...

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim nga deputetja e opozitës, Rudina Hajdari.

Kjo e fundit në një konferencë për mediat paralajmëroi krijimin e një partie të re si një alternativë për shqiptarët, ndërsa nuk i kurseu sulmet për Bashën. ajo theksoi për këtë të fundit se gënjeu shqiptarët në vitin 2017 për hapjen e listave, pasi u premtoi atyre në zgjedhjet e 2021-it.

Hajdari nga salla e konferencës publikoi një video ku fliste Basha para 3 viteve për këtë çështje.
“Që në 2017 kur PD hapi fushën elektorale premtoi lista të hapura dhe se lista do të zgjidhej nga qytetarët dhe jo më kryetari i partisë. Një zotim që unë e kam marrë seriozisht dhe se kjo do të jetë beteja që unë kam vendosur për shqiptarët në zgjedhjet e ardhshme. Pra siç e shikoni ky ishte një premtim që nuk u mbaj dhe në fakt në politikë duhet të mbash një qëndrim të qartë dhe të jesh koherent me publikun. Nuk e di nëse e kam këtë prej origjinës apo i ka ardhur koha që të mbahen premtimet ndaj qytetareve. Dua t’i them qytetarëve që ajo që kërkoj unë të dal si kandidate në një listë të mbyllur ashtu siç u futa në një të tillë si e bija e Azem Hajdarit. Por që nesër të dal si Rudina Azem Hajdari që nuk ka frikë nga vota e qytetarëve dhe ta marrë atë votë me meritë të plotë”,- tha Hajdari.
Duke u ndalur tek alternativa e re që ka ndërmend të krijojë, Hajdari u tregua diskrete dhe tha se: “Kam qenë e qartë që në zgjedhjet e ardhshme do të garoj dhe listat e hapura janë beteja ime kryesore. Do kemi një moment që të artikulojmë diçka më të qartë dhe është normale që të krijojmë një alternativë të re dhe kushtet që çdo kush dëshiron t’i bashkohet alternativës së re që do të shfaqet. Do kemi kohë kur do jem më e qartë për krijimin e partisë së re”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shqipëri : Janë regjistruar 141 raste të reja me covid-19 dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit.

Janë 141 raste të reja me COVID-19 dhe 3 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Kështu bëri të ditur...

Holandë: Zbulohet laboratori më i madh i drogës në vend, prodhonte 200 kg kokainë në ditë me vlerë 4.5 milion euro

Policia e Hollandës ka zbuluar një laborator të madh kokaine, pasi organizoi një sulm në një ndërtesë, ku arrestoi të paktën 17...

Zvicër : Janë regjistruar 274 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn janë raportuar 274 infeksione të reja që janë konfirmuar me virusin korona, raporton të mërkuren Zyra Federale e...

Humb jetën në Durrës një 10-vjeçar nga Kosova

Një i mitur ka humbur jetën në Durrës. Mësohet se sot, rreth orës 12:40, në lagjen nr.13, Plazh, Durrës,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe pajisje jetike për spitalin COVID 2, shefja e reanimacionit: Po shpëtojnë jetë

Politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një aparat dializë Spitalit Shefqet Ndroqi—spitali COVID 2 në Shqipëri-...