Haradinaj: Rritje pagash prej 10 për qind në vit, nëse luftohet ekonomia informale edhe më shumë

Mos i humb

Një rast i dyshuar me koronavirus në Kosovë, pacienti shtrohet në spital, ministri: Brenda 2 orësh rezultati i analizave

KOSOVË Një pacient i dyshuar me koronavirus është shtruar në spital  Prishtinë të Kosovë. Rasti konfirmohet nga ministri i Shëndetësisë Arben...

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kreu i qeverisjes rajonale të Lombardisë në Itali, Attilio Fontana ku është regjistruar numri më i madh i vdekjeve për shkak të...

OFL iu drejtohet dy “kokave” të krimit në Tiranë: Deklaroni pasurinë brenda 48 orëve

Operacioni “Forca e Ligjit” iu është drejtuar sot dy personazheve të tjerë të botës së krimit, duke iu kërkuar të deklarojnë pasuritë...

Thaçi: Mbetja në fuqi e tarifës pengesë serioze. Pamundëson bashkëpunimin dhe investimet e reja amerikane në Kosovë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi tha sot se kokëfortësia, mungesa e veprimeve dhe vendimeve të mençura e ka thelluar izolimin e Kosovës...

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka premtuar 10 për qind rritje pagash në sektorin publik për çdo vit.

Haradinaj, ka thënë se fokus i qeverisë së tij pas 6 tetorit, do të jetë sektori privat dhe gjenerimi i vendeve të reja të punës.

“Jemi ka mundohemi me i dhanë përkrahje sektorit privat. Kemi ra dakord me i rritë pagat për 10% në sektor publik, pra çdo vit, pra është e mundshme se rreth 4.5% është rritja ekonomike tash, pra rritja e bruto produktit vendor”, ka thënë Haradinaj në një tubim në Prishtinë.

Ai ka thënë se nëse luftohet ekonomia informale, siç planifikohet, atëherë pagat mund të rriten edhe për 10% më shumë se që planifikohet.kk

“Ndërsa, nëse e zbresim informalitetin për 4% në katër vitet që vijnë, që i bie 16%, që prapë do të ketë informalitet, pra nuk po themi me qitë në zero, atëherë i bjen që krijohen mundësitë reale edhe për rritje pagat edhe për 10% në vit. Në sektorin privat synojmë me ndërmarrë veprime direkt në krejt lehtësina tatimore, pra ta zgjerojmë listën e produkteve që lirohen nga tatimi”.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...