Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Mos i humb

Arrestohet kryetari i OVL-UÇK-së Hysni Gucati

Nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj ka treguar se është arrestuar kryetari i kësaj organizate, Hysni Gucati. Arrestimi ndodhi gjatë...

Taxh Mahal hapet për vizita turistike pas gjysmë viti

Pas gjashtë muajsh sërish është hapur monumenti historik arkitektonik Taxh Mahal, i cili ishte mbyllur në kuadër të luftës kundër pandemisë së...

Dy të vdekur dhe 14 të plagosur nga të shtënat masive gjatë një feste në New York

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur pas të shtënave gjatë një feste në oborrin e një shtëpie në...

Pezullohet truproja i sekretarit britanik pasi la armën në avion

Një truprojë i cili po udhëtonte me sekretarin e Jashtëm të Britanisë së Madhe është pezulluar nga detyra pasi thuhet se la...

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe banka, pajisjet për mbrojtje personale të hedhura në rrugët e qytetit po bëhen rrezik për shëndetin dhe mjedisin. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Nina Vishneva tregon se si po e trajton këtë problem qyteti i Nju Jorkut.

“Dorezat dhe maskat janë të hedhura kudo…! …”

Ryan McKenzie zotëron një dyqan të vogël kafeje në qytetin e Nju Jorkut. Dhe ndërsa dyqani i tij punon në gjysmën e kapacitetit, nuk mund të themi të njëjtën gjë për McKenzie – ai harxhon çdo minutë të lirë për të pastruar mbeturinat e lidhura me koronavirusin nga rrugët e qytetit.

“Është një zakon i pështirë që kanë njerëzit dhe për fat të keq mendojnë se thjesht mund ti hedhin gjërat në tokë … Kjo thjesht më shqetëson …”

Ditë pasi u vendosën masat e rrepta të bllokimit në Nju Jork, banorët ishin të lumtur të dilnin përsëri në një qiell të hapur mbi qytet. Derisa ulën kokat poshtë. Në trotuare, hyrjet e dyqaneve, metrotë boshe dhe madje lulishte – maska për fytyrën dhe dorezat e përdorura mbulonin tokën.

“Ne kemi punuar me të vërtetë shumë, sinqerisht, për të edukuar publikun dhe në mediat sociale për të kujtuar njerëzit,” Ne duam që ju të jeni të sigurt gjatë pandemisë, por duam që ndërsa mbroheni të jeni të vetëdijshëm se duhet të mbroni mjedisin. Prandaj, vishni maskat dhe dorezat tuaj – dhe pastaj hidhini në plehra! ‘”

Shqetësimi i ambientalistëve ndahet me autoritetet e qytetit, të cilët po u kërkojnë njerëzve që të hedhin maskat e fytyrës dhe dorezat në vendin e duhur.

Megjithatë, pamja e rrugëve të Manhattan tregon se jo të gjithë i ndjekin këto rekomandime, gjë që është veçanërisht e dëmshme sepse pastrimi i rrugëve është ngadalësuar ndjeshëm gjatë karantinës.

“Duhet ti hedhësh në plehra! Unë e bej! E bëj gjithë kohën! Unë jam një menaxher ndërtese kështu që është ajo që bëj”, thotë Darille, një banor i Nju Jorkut.

“Pastroni pas vetes! Më lejoni të vendos maskën …! Padyshim që kam vërejtur shumë maska dhe doreza kudo! “, thotë Colly banore e Nju Jorkut.

Përhapja e koronavirusit është një shqetësim tjetër – askush nuk e di se kush i ka përdorur maskat dhe dorezat e hedhura.

“Teorikisht është e mundur, që të prekësh një maskë apo doreza të ndotura me SARS-CoV-2, i cili është virusi që shkakton COVID-19. Dhe atëherë prekni gojën, fytyrën ose sytë … mund të jetë një mekanizëm transmetimi”, thotë epidemiologia Saskia Popescu.

Një problem tjetër: plastika e dorezave përfundon në plazhet e qytetit. Ajo që nuk përfundon në oqean, vret zogj dhe breshka dhe përhapet, duke ndotur më tej mjedisin.

“Dorezat përfundojnë në oqean pasi bie shi…”

Dhe ndërsa McKenzie nuk mund të shpejtojë kurimin e qytetit nga koronavirusi, ai të paktën po përpiqet ta mbajë atë të pastër ndërsa të gjithë presin që të kthehen në normalitet./VOA

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

EULEX në aksion, bastisen zyrat e OVL-UÇK

Policë të armatosur të EULEX janë parë teksa kanë hyrë në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtrare të...

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

“Jam dakord me Ilir Metën”, reagon Rama: Sa mirë do kishte qenë sikur ta kishte mbrojtur Valbonën si Vjosën kur ishte zv.shef i qeverisë...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir meta për Lumin Vjosë, ku ky i fundit theksoi se e ardhmja...

Kosovë / Dështon për herë të tretë votimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike Covid-19

Kuvendi i Kosovës ka dështuar për herë të tretë të votojë në lexim të parë Projketligjin për Rimëkëmbje ekonomike Covid-19.

I zhgënjyer nga shteti, qytetari nga Shijaku detyrohet të kthehet në shtëpinë e prishur nga tërmeti: Jam invalid, 8 muaj as përkrahje, as ndihmë,...

Banori i Shijakut, Klodian Luku, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta...