Hetimet pas tërmetit tragjik/ Dentisti bëri ndërhyrje në pallatin në Kombinat ku humbi jetën 20-vjeçarja

Mos i humb

Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me...

Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të...

Yuri Kim: Mori përgjegjësitë! Të gjitha palët të sjellin propozime reale, qëndrojini fjalës për ‘5 qershorin’

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shprehur kënaqësinë e saj që pa sot Opozitën e Bashkuar të dorëzojë një draft të sajin për...

“Paketa e ilaçeve të Covid-19, deri në 600 mijë lekë”! Farmacistja i tregon çmimet, Basha: Duhet rimbursim 100%

Gjatë takimeve me bizneset në Durrës, kryedemokrati Lulzim Basha është ndalur te një farmaci, ku ka diskutuar me farmacisten lidhur me kushtet...

Hetimet për tërmetin nxorën në pah edhe ndërhyrje në pallate dhe banesa.

Duke iu referuar burimeve, në pallatin ku humbi jetën e reja Xhesika Biqiku, një person me profesion dentist ka bërë ndërhyrje.

Edhe në pallate të tjera janë konstatuar ndërhyrje në pallate, e kryesisht në ndërtimet që janë bërë para viteve 1990, duke bërë që të dobësohet struktura.

Ndërkohë, Xhesika sapo kishte nisur ëndrrën e saj për t’u bërë arkitekte, ndërkohë që tullat e rëna nga pallati i saj në Kombinat, ku jetonte së bashku me familjen, i shkaktuan asaj vdekjen. Nga tërmeti u plagosën lehtë edhe dy prindërit e saj, shkruan Panorama.

Zonat për të cilat është hetuar janë Yzberishti, Farka, Vora dhe Liqeni i Thatë. Hetuesit shprehen se ka mungesë të dokumentacionit tekniko-ligjor dhe të studimeve sizmologjike.

Ata shtojnë se ka raste kur projektet nuk përputhen me atë çfarë është realizuar, pasi ndërtuesit kanë dalë nga projekti fillestar dhe janë lejuar ta bëjnë këtë prej ish-zyrtarëve.
Ndërsa në Vorë dhe në Kombinat rezulton të ketë pasur ndërhyrje nga privatët në strukturat mbajtëse, duke sjellë pasoja të rënda.

Ngjarja

Ajo jetonte në një pallat në zonën e Kombinatit në Tiranë, ku gjatë lëkundjeve, së bashku me familjen e saj ishin munduar të largoheshin nga apartamenti në katin e parë, por fati deshi që Xhesika të mos ia dilte dot. Xhesika sapo kishte nisur studimet për Arkeologji në Universitetin e Tiranës.

Babai i saj në një rrëfim mes lotësh tregoi për mediat: Tullat nisën të bien nga kati i pestë, ku të gjithë morën dëmtime, por Xhesikës i ra një tullë në kokë, duke i shkaktuar dëmtime të mëdha në tru. “Nëse nuk do të isha penguar teksa dilnim, Xhesika do të kishte shpëtuar”, tha babai i 20-vjeçares.

“Tullat zunë gruan të parën, pastaj çunin, pastaj Xhesin. Xhesi do të kishte shpëtuar, nëse unë nuk do të isha penguar.

Unë u pengova aty dhe rashë nga tre metra larg. Aty tullat i kishin rënë gocës në kokë. Kur kthehem, i thërras gruas më tha nuk çohem më kanë rënë tullat, i them gocës tjetër, më kanë rënë tullat”- tha ai.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...