Hong Joon-pyo paralajmëron Trumpin: Kim aktron paraqitje të rreme paqësore

Mos i humb

Këshilla nga mjeku shqiptar në Berlin

Koronavirusi vazhdon të përhapet në vendet e ndryshme botërore, por mjeku shqiptar Fahri Beqa, që punon në Berlin të Gjermanisë, ka disa...

Tri rastet me koronavirus nga Prishtina: Kjo është gjendja e tyre

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se gjendja e të infektuarve me coronavirus e tre personave që vijnë nga...

Rritet bilanci, 21 të vdekur dhe 947 të infektuar nga koronavirusi në Turqi

Turqia ka konfirmuar 12 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 21....

Mali i Zi shënon viktimën e parë nga koronavirusi

Mali i Zi ka shënuar viktimën e parë nga koronavirusi. Vendi me më pak të prekur në Ballkan sot...

 

Kreu i opozitës në Korenë e Jugut dhe kryetar i Partisë Konservatore Çlirimi i Koresë, Hong Joon-pyo paralajmëroi presidentin e SHBA-së Donald Trump që të jetë i kujdesshëm në takimin me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-Un, të cilin e ka akuzuar për paraqitje të rreme paqësore.

Pesë ditë përpara samitit Trump-Kim, lideri i opozitës koreano-jugore Hong ka paralajmëruar Washingtonin zyrtar se do të ishte më mirë që Trump të anulojë samitin nëse konsideron se nuk do të mund të detyrojë liderin autoritar Kim Jong-un të nënshkruajë marrëveshjen decide për denuklearizimin e plotë të Koresë së Veriut dhe të sigurojë që ky proces të ndiqet nga ekspertë të huaj.

“Çdo marrëveshje moderne e cila do të siguronte ndihmë për Korenë e Veriut, do të mund të ndihmonte vetë regjimin e saj për të përshpejtuar programin e saj bërthamor dhe balisitik”, tha Hong tha në një deklaratë të transmetuar nga agjencia e lajmeve të Koresë së Jugut, Yonhap.

Ai gjithashtu paralajmëroi Trump-in se ai nuk duhet të pajtohet me ndonjë ulje të pranisë ushtarake amerikane në Korenë e Jugut.

Blloku konservator i Koresë së Jugut llogarit tradicionalisht në marrëdhëniet e ngushta me SHBA-të që nga qeverisja liberale e presidentit aktual të Moon Jae-in dhe Partisë së tij Demokratike, sidomos në vizionin e zgjidhjes së krizës disa dekadashe koreane.

Megjithatë, këtë skemë tradicionale Seul-Washington e kanë ndryshuar ndjeshëm marrëdhëniet e ngushta midis udhëheqësve aktual Moon dhe Trump.

Opinioni në Gadishullin Korean në përgjithësi mirëpret Samitin e ardhshëm Trump-Kim që do të mbahet më 12 qershor, në Singapor, por qarqet konservatore në Seul nuk e fshehin habinë dhe shqetësimin për faktin se Trump ka rënë dakord për samitin pa dhënë asnjë garanci paraprake nga pala tjetër.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...