Hoti: Në Kosovë nuk do të ketë asnjëherë një Asociacion me kompetenca ekzekutive

Mos i humb

Balla: ‘Oligarkët’ kanë paguar 3 herë më shumë taksa këto 5 vite, se sa në të gjithë qeverisjen e PD

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, shkruan në ‘Facebook’ se në 5 vitet e qeverisjes së PS ‘oligarkët’ kanë...

Pezullohet nga detyra drejtori i burgut në Berat, akuzohet korrupsion

Gjykata e Beratit ka pezulluar nga detyra Drejtorin e Burgut të Beratit, Hiqmet Këlliçi. Ditën e enjte, Gjykata e...

“Vjeshta ka trokitur”, Tritan Kalo: Tendencë rizgjimi të rasteve me COVID-19, por…

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo vjen me një mesazh për qytetarët shqiptarë, ndërsa paralajmëron se do të ketë një tendencë në...

Shtyhet takimi i dialogut Kosovë-Serbi në Bruksel, shkak situata nga Covid-19

Takimi i ri në nivel ekspertësh mes Kosovës dhe Serbisë, i parashikuar të mbahej të hënën në Bruksel, është shtyrë, siç thuhet,...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kanë bashkëpunim të plotë rreth dialogut me Serbinë.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në tryezën e organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës me titull “Platformës së shoqërisë civile për dialog”, tregoi të arriturat e dialogut deri më tani si dhe marrëveshjen e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë në prezencë të presidentit amerikan Donald Trump.

Ani pse dje presidenti, Hashim Thaçi hapjen e temës së Asociacionit të Komunave Serbe e konsideroi të rrezikshme, kryeministri Avdullah Hoti është shprehur i sigurt se në Kosovë nuk do të ketë asnjëherë një asociacion me kompetenca ekzekutive.

Kreu i qeverisë në një diskutim që është duke e bërë me shoqërinë civile tha se me Serbinë nuk do të ketë asnjë zgjidhje kreative, por vetëm njohje reciproke ndërmjet dy shteteve.

Në këtë fjalim të tij, Hoti bëri të ditur se në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian  nuk kanë bashkëpunim të ngushtë, por siç theksoi ai, bashkëpunim të plotë, raporton lajmi.net.

“Bashkëpunimi në mes SHBA-ve dhe BE-së nuk është i ngushtë por është i plotë në procesin e dialogut. Pra nuk është i ngushtë por ky bashkëpunim është i plotë në këtë proces dhe me këtë duhet të ulen të gjitha dilemat rreth kësaj çështje”, deklaroi Hoti.

Sipas tij, qasja serioze e tij dhe e qeverisë që ai drejton në lidhje me dialogun me Serbinë, ku qëllimi i vetëm dhe kryesor është arritja e marrëveshjes përfundimtare, pra njohja reciproke, ka bërë që të ketë një përfshirje më aktive të SHBA-ve në këtë proces.

“Unë besoj se kjo qasje e jona që është serioze edhe pragmatike sepse kur e bazon dialogun në parime të qarta nuk ke arsye pse të refuzosh e të kesh frikë që të ulesh me palën serbe. Kjo lloj qasje ka ndikuar që të kemi një përfshirje amerikane shumë më aktive në këtë proces. Ajo që ka ndodhur në Uashington nuk është asgjë e papritur sepse qysh në qershor është folur për një takim në Shtëpinë e Bardhë atëherë kur nuk ka qenë as fillimi i dialogut”, theksoi Hoti. 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Egjipt, shtohen thirrjet për protestat e së premtes kundër regjimit

Thirrjet për pjesëmarrje në protestën kundër regjimit të premten po rriten në Egjipt pasi një i ri u qëllua për vdekje nga...

Gjermania largon kantonin zviceran nga lista paralajmëruese e udhëtimit

Fribourg ishte shtuar në listë në fillim të shtatorit, por u hoq më 1 tetor. Kantonet perëndimore të Gjenevës...

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...