HRW: Kroacia nuk duhet të hyjë në Shengen

Mos i humb

Tritan Kalo: Kemi ende rrugë me covid-19! Ja ç’do ndodhte po të vepronim si në Suedi

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo, në një status në “Facebook”, shkruan se të gjithë “së bashku me mirëbesim dhe mirëkuptim reciprok do t’i...

Kryeministrja serbe shpreson në heqjen e reciprocitetit nga qeveria Hoti

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq ka thënë se shpreson që qeveria e re e Prishtinës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti, të heqë sa...

Ushtria e Libisë dhe milicët e Haftarit konfliktohen përreth aeroportit të Tripolit

Në pamje vërehet shkatërrimi i madh i zonës me vendbanime civile që ndodhet përreth aeroportit nën pushtimin e milicëve të Haftarit.

Indonezia anulon këtë vit shkuarjen në Haxh

"Qeveria ka vendosur të anulojë Haxhin 2020 pasi autoritetet e Arabisë Saudite nuk arritën të ofrojnë siguri", tha Fachrul gjatë një konference...

Një nga organizatat kryesore ndërkombëtarë për të drejtat e njeriut “Human Rights Watch” (HRW) thotë se Kroacia nuk duhet të lejohet të hyjë në zonën e udhëtimit pa kufij të Bashkimit Evropian për shkak të trajtimit të saj ndaj emigrantëve që kalojnë në vend nga Bosnjë e Hercegovina fqinje, transmeton Anadolu Agency (AA).Në një raport të sotëm HRW kritikoi Komisionin Ekzekutiv të BE-së, e cila muajin e kaluar tha se Kroacia është e gatshme të bashkohet me të ashtuquajturën zonën Shengen.

HRW tha se “kthimi i paligjshëm dhe i dhunshëm i azilkërkuesve dhe migrantëve nga Kroacia duhet ta skualifikojë atë nga hyrja në zonën Shengen” dhe se veprimet e Komisionit “dërgojnë mesazhin se abuzimet serioze të të drejtave të njeriut nuk janë pengesë për pranim në Shengen”.

Deri më tani nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Kroacia lidhur me raportin. Zyrtarët kroatë kanë mohuar vazhdimisht akuzat për abuzim nga migrantët dhe grupet e të drejtave të njeriut.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...