Hungaria refuzon thirrjen e BE-së për heqjen e kufizimit të udhëtimit për 14 vende

Mos i humb

Kosovarët që kthehen në Gjermani, nga nesër do të obligohen të testohen për Covid-19

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka njoftuar se që nga nesër, të gjithë qytetarët, banorë rezidentë në Gjermani apo që kalojnë pushimet...

Numri i qenve endacak kohët e fundit ëshë shumëfishuarë në komunën e Prishtinës .

Lëvizja për drejtësi Kodra e Trimave ngrenë shqetësimin për qenët endacakë që rrinë rrugve të lirshëm që turren njerëzve që ikin herët...

Po transportonin 14 emigrantë të paligjshëm, arrestohen disa të rinj në Korçë, njëri prej tyre ‘çmend’ policët

Policia e Korçës vijon goditjet e njëpasnjëshme në kuadër të operacionit “Perimetri”. Në vijim të këtij operacioni, goditen​ 4...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të...

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban deklaroi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) vendi i tij nuk do të zbatojë rekomandimin e Këshillit Evropian për ndryshime në kufizimet e udhëtimit për ata që vijnë në zonën Schengen nga vendet e treta.

Orban refuzoi thirrjen e BE-së e cila për shkak të pandemisë mbylli kufijtë e saj në mars dhe bëri thirrje për heqjen e kufizimeve të udhëtimeve për 14 vende duke filluar nga 1 korriku.

Në një deklaratë nga llogaria e tij në Facebook, Orban tha se “Hungaria nuk do të pranojë personat që vijnë nga vendet jashtë BE-së dhe Serbisë, sepse kjo është e nevojshme për mbrojtjen e shëndetit të hungarezëve”.

Pasi tërhoqi vëmendjen se do të vazhdojnë kontrollet e rrepta në kufi, Orban theksoi se përveç shtetasve të BE-së dhe Serbisë, në kuadër të rregullave të caktuara do të jepet vetëm leje e kalimit tranzit për personat që kalojnë përmes Hungarisë.

Deri më sot në Hungari janë shënuar 4.166 raste dhe 587 vdekje nga COVID-19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kryeparlamentari i Marokut: Liga Arabe ka nevojë për reforma rrënjësore

Kryetari i Parlamentit të Marokut, El-Habib el-Maliki, tha se Liga Arabe ka nevojë për reforma gjithëpërfshirëse. Në një intervistë...

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...