Hyri në fuqi akti i reformuar federal mbi barazinë gjinore në Zvicër

Mos i humb

Tropojë/ Punonjësi shkoi në spital pa shenja jete, arrestohet pronari i biznesit ku punonte

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Tropojë arrestuan shtetasin Sh. M., 48 vjeç, banues në fshatin Bujan, pronar i...

Në Itali regjistrohen 3 viktima dhe 386 raste të reja në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 3 viktima nga koronavirusi, (dje...

Ziadin Sela: Nuk e pengojmë për kryeministrin shqiptar, por qeveri me Ali Ahmetin nuk ka

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka bërë të qartë se ai me Ali Ahmetin nuk do të jenë bashkë në...

​Më shumë se 17,85 milion të infektuar dhe 683,000 të vdekur nga Covid-19 në botë

Më shumë se 17,85 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar me koronavirusin e ri dhe 683.767 kanë vdekur, sipas një...

Barazia gjinore është shumë e rëndësishme për shtetin e Zvicrës, ani pse ka hapësirë të madhe për të diskutuar rreth kësaj dukurie. Shteti i Zvicrës edhe pse në kohë pandemie, ka vendosur një ligj mbi barazinë gjinore në kompanitë dhe ndarjen e pagave.

Më 1 korrik, për herë të akti i reformuar federal mbi barazinë gjinore në Zvicër hyri në fuqi.

Ky ligj u jep kompanive më të mëdha të Zvicrës një vit të monitorojnë pagat e punonjësve të tyre për të zbuluar çdo diskriminim të pagave me bazë gjinore.

Po ashtu thuhet, se kjo parasheh edhe diskriminimet rreth mënyrës së trajtimit të tyre, veçmas për rastet e veçanta me kufizime. 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Në ‘luftë’ prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban

Që prej vitit 1949 nuk kanë një marrëdhënie diplomatike, madje e konsiderojnë njëra- tjetrën armike, e megjithatë në këtë situatë të vështirë...

Turqia do të dërgojë ndihmë mjekësore në Venezuelë

Turqia do të dërgojë ndihmë mjekësore në Venezuelë në kuadër të një marrëveshjeje bilaterale midis dy vendeve. Sipas një...

Si Të Përballesh Me Simptomat Fizike Të Ankthit

Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës...

Tropojë/ Punonjësi shkoi në spital pa shenja jete, arrestohet pronari i biznesit ku punonte

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Tropojë arrestuan shtetasin Sh. M., 48 vjeç, banues në fshatin Bujan, pronar i...