Identifikohen kushte të favorshme për jetë në ekzoplanetin K2-18b

Mos i humb

Zagrebi riparon dëmet e tërmetit në rrugët e boshatisura

Në pjesët e Zagrebit të prekura nga tërmeti i së dielës në vijim e sipër është mënjanimi i pjesëve të rrezikshme të...

Boris Johnson letër anglezëve nga karantina: Gjërat do të përkeqësohen

“Britania duhet të qëndrojë e mbyllur totalisht deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit. Kështu paralajmëroi...

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Luftojnë çdo ditë vdekjen tek Infektivi, mjeku i njohur zbulon dhuratën që i la gojëhapur

TIRANE -Mjeku i njohur Tritan Kalo me anë të një postimi në rrjetet sociale ka zbuluar një dhuratë shumë të bukur që...

Një hulumtim tregon se një ekzoplanet 8 herë më i madh se Toka mund të ketë kushte të favorshme për jetë (AA).

Në kuadër të hulumtimit, rezultatet e të cilit u publikuan në revistën “The Astrophysical Journal Letters”, u analizuan të dhënat rreth masës, radiusit dhe atmosferës së ekzoplanetit K2-18b, 124 vite dritë larg nga Toka.

Astronomët nga Universiteti Cambridge konstatuan se K2-18b gjendet në një distancë të përshtatshme me yllin dhe se nën atmosferën e pasur me hidrogjen mund të ketë ujë në formë të lëngshme.

Dy ekipe të ndryshme në vitin 2019 njoftuan se kanë gjetur avull të ujit në atmosferën e ekzoplanetit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Asnjë i burgosur në Burgun e Mitrovicës nuk është me koronavirus

Departamenti Shëndetësor i Burgjeve pranë Ministrisë së Shëndetësisë njofton se asnjë i burgosur nuk është i prekur me COVID-19.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...