Indi, 5 të vdekur nga rrëshqitja masive e tokës, dhjetëra të bllokuar

Mos i humb

Indi, gati tuneli më i lartë në botë, 9,2 km në 3000 metra lartësi

India po përgatitet të inaugurojë Atal Tunel, galerinë rrugore më të lartë në botë, në lartësinë 3000 metra. Tuneli kalon nën qafën...

Stuhia e erës shkakton dëme në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike në Lezhë, disa fshatra e lagje pa drita

Era e fortë gjatë natës ka shkaktuar defekte të shumta në rrjetin shpërndarës të energjisë elektrike në Lezhë. Aktualisht...

Tragjike në Librazhd/ Një person ndërron jetë duke punuar në një banesë, e zë pompa e betonit

Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë të premte, në fshatin Dorëz të Librazhdit, ku ka humbur jetën një person.

Athinë/ Plagoset me armë zjarri një shqipta

ATHINË- Një ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në qendër të kryeqyteti grek, Athinë. Bëhet me dije...

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën, ndërsa dhjetë janë shpëtuar sot në mëngjes nga një rrëshqitje masive e tokës në shtetin jugor indian Kerala, thanë zyrtarët lokalë, raporton (AA).

“Disa familje janë bllokuar në zonë dhe kërkimet janë duke vazhduar”, tha në një deklaratë përmes telefonit për AA shefi i policisë së rrethit Idukki, Karuppasamy. R.

“Më shumë detaje do të shpalosen kur të kemi më shumë informacione”, shtoi ai.

Mediat lokale raportuan se të paktën 80 njerëz mund të jenë bllokuar nga rrëshqitja e dheut në Rajamalai dhe Munnar të rrethit Idukki.

Një zyrtar lokal tha për AA përmes telefonit në kushte anonimiteti se kanë frikë se gjysma e këtij numri janë mbuluar nga dheu, por shtoi se ende po mbledhin informacione.

“Sipas punonjësve të shpëtimit, katër rrugica lagjesh dhe një kishë janë mbuluar nga balta dhe rreth 80 njerëz mund të jenë bllokuar”, raportoi e përditshmja lokale The New Indian Express.

Disa zona të vendit së fundmi kanë qenë skenë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut për shkak të reshjeve vjetore monsune.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...