Indi, avioni me 191 pasagjerë rrëzohet në pistë dhe ndahet në dysh, 16 të vdekur

Mos i humb

PD nis fushatën elektorale, votohet sot në Kukës për 17 kandidatë. Bardhi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Ka nisur faza e tretë e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike. Procesi i votimit të kandidatëve që dolën nga...

“Për Zotin, asnjë ndihmë!”, banorët në Bushnesh të Krujës në mjerim 10 muaj pas tërmetit: Jena në gradë të fundit. Duam veç shtëpinë nga...

Fran dhe Bardhe Krosi nga fshati Bushnesh, një zonë që ndan Kurbinin me Krujën, janë një çift të moshuarish që në tërmetin...

96% efekt tek kafshët/ Australia po zhvillon ‘spray’ për hundën që mund të zvogëlojë ndjeshëm nivelet e covid-19

Kompania bioteknike australiane Ena Respiratory, ka dhënë një lajm të mirë për sa i përket coronavirusit. Ata kanë deklaruar...

Indonezi, 20 të lënduar gjatë përmbytjeve

Reshjet e dendura të shiut në Indonezi kanë shkaktuar përmbytje në shumë pjesë të këtij vendi, ndërsa si pasojë e motit të...

Një avion i kompanisë  Air India Express me 191 persona në bord është përplasur në një aeroport në shtetin jugor të Keralas, duke vrarë të paktën 16 njerëz, thonë zyrtarët.

Avioni, gjatë rrugës nga Dubai, zbriti jashtë pistës dhe u nda në dysh në aeroportin e Calicut pas uljes, tha Autoriteti i Aviacionit Indian.

Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar, me shërbimet e urgjencës në vendngjarje.

Shumica e personave në bordin e avionit Boeing 737 janë evakuuar, dhe të paktën 35 prej tyre u dërguan në spital me lëndime, thanë autoritetet.

Linja ajrore tha se kishte 184 pasagjerë – përfshirë 10 fëmijë dhe shtatë anëtarë të ekuipazhit, nga të cilët dy ishin pilote- në fluturimin IX-1344 kur avioni u rrëzua në Calicut, i njohur gjithashtu si Kozhikode.

Fluturimi ishte organizuar nga qeveria për të riatdhesuar indianët e bllokuar jashtë shtetit gjatë krizës së koronavirusit.

Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil (DGCA) tha që aeroplani ra në një luginë dhe u nda në dysh pasi rrëshqiti jashtë fundit të pistës. Këtë e dëshmojnë edhe fotografitë e publikuara nga mediat indiane.

Incidenti ka ndodhur rreth orës 19:00 me kohën lokale mes reshjeve të dendura që kanë përfshirë rajonin.

Ka pasur përmbytje dhe rrëshqitje të dheut.

Në maj të vitit 2010, 158 njerëz vdiqën kur një avion i Air India Express u rrëzua pistën e aeroportit Mangalore.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...