Indonezia anulon këtë vit shkuarjen në Haxh

Mos i humb

Iran, shënohen 142 viktima të reja nga COVID-19

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari tha se në 24 orët e fundit në të gjithë vendin janë...

Japoni, kryeqyteti Tokio epiqendër e re e pandemisë COVID-19

Kryeqyteti japonez raportoi një rekord të ri ditor të infeksioneve të koronavirusit të ri (COVID-19), me gjithsej 224 raste të reja të...

PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas...

Google Maps do të paralajmërojë për semaforët në të ardhmen

Shërbimi i hartës po teston një funksion që mund të përdoret për të shfaqur dhe shmangur semaforët në një rrugë.

“Qeveria ka vendosur të anulojë Haxhin 2020 pasi autoritetet e Arabisë Saudite nuk arritën të ofrojnë siguri”, tha Fachrul gjatë një konference për media në Xhakartë.

Ministri sqaroi se ky vendim u mor pas shumë konsideratave, veçanërisht lidhur me shqetësimet shëndetësore.

Ai shtoi se pandemia e shkallës globale ka ndikuar në aspektet sociale të adhurimit fetar, kjo është arsyeja pse ministria krijoi më herët një qendër krize të Haxhit 2020.

Fachrul shpreson që Haxhi mund të bëhet vitin e ardhshëm.

Indonezia ka kontigjentin më të madh të haxhilerëve me një kuotë prej 221.000 persona këtë vit.

Qyteti shtet Singapori gjithashtu njoftoi muajin e kaluar se qytetarët e tij nuk do të kryejnë haxhin këtë vit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit. Nga muslimanët kërkohet që ta kryejnë atë të paktën një herë në jetë nëse kanë mjete për ta bërë këtë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut është futur zyrtarisht në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të zgjasin 3 ditë. Sot, më...

Kush janë 4 të dënuarit në Tiranë e Kavajë që duhet të deklarojnë burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Tiranë e Kavajë, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike...

Tabaku: Oligarkët e PPP-ve përfituesit kryesorë të garancisë sovrane. Braktisen turizmi e fasoneritë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu thotë se kryeministri Rama i ka braktisur qytetarët dhe ka...

KLP mblidhet on line, emërohet unanimisht si prokurore në SPAK, Manjola Kajana

Në kushtet e distancimit social, si rezultat i pandemisë COVID19, është mbajtur gjatë paradites së sotme përmes platformës on-line, mbledhja e 63-të...

Basha me tone të ashpra: Rama po provon çdo lojë të pistë politike për të fshehur dështimin e tmerrshëm ndaj Covid!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon sulmet e ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa thekson se ai po provon çdo lojë të...