“Investimi tek të rinjtë paraqet investim në ardhmërinë tonë”

Mos i humb

Padia ndaj Taulant Ballës, GJKKO rrëzon pretendimet e Shkëlzen Berishës, nuk ka hetim

Gjykata e Posaçme ka shqyrtuar sot kallëzimin e djalit të ish-Kryministrit, Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, kundrejt numrit dy të Partisë Socialiste, Taulant...

Kosovë : Janë regjistruar 79 raste të reja me covid-19 dhe 71 persona të shëruar në 24 orët e fundit.

Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 210 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe...

Avdullah Hoti i kthen vizitën Ramës, vjen nesër në Tiranë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, nesër do të vizitojë Shqipërinë, me ftesë të kryeministrit Edi RamA. Kjo është vizita e...

Ministri i Mbrojtjes dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë vizitë në Libi

Ministri i Mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Yaşar Güler kanë mbërritur në kryeqytetin e Libisë, Tripoli,...

Me rastin e Ditës Botërore të Shkencës, presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, hapi ekspozitën e 40-të jubilare ndërkombëtare “MAKINOVA 2019” dhe ekspozitën “EKONOVA 2019”, në organizim të Unionit të shpikësve dhe autorëve të përparimeve teknike të Maqedonisë – SPATUM dhe Teknikës kombëtare të Maqedonisë.

Pendarovski, i cili është sponsorizues i manifestimeve, në fjalimin e tij tha se është e nevojshme të punohet sistematikisht për të rritur numrin e inovatorëve të rinj, sepse sipas tij është e rëndësishme që secili që ka potencial dhe krijimtari të arrijë deri te kushtet për realizimin e tij.

“Investimi tek të rinjtë paraqet investim në ardhmërinë tonë. Potenciali njerëzor mund të jetë vendimtar për zhvillimin tonë duke marrë parasysh resurset e limituara dhe vendndodhjen gjeografike. Ajo që është e rëndësishme është se të gjithë që kanë potencial, kreativitet të arrijnë deri te kushtet për perfeksionimin dhe zhvillimin e mëtejshëm”, tha Pendarovski, duke shtuar se në interes të shtetit është që shpikësit e Maqedonisë së Veriut ta gjejnë vendin e vet në institucionet dhe subjektet tona shkencore dhe arsimore.

Në ekspozitën ndërkombëtare “MAKINOVA 2019” dhe “EKONOVA 2019” janë paraqitur 113 pjesëmarrës prej të cilëve 75 janë nga Maqedonia e Veriut dhe 38 pjesëmarrës nga Mali i Zi, Bosnjë e Hercegovina, Serbia, Bullgaria, Republika Sërpska dhe Sllovenia.

Shpikjet, risitë, teknologjitë dhe produktet e reja, avancimet teknike, dizajni industrial, markat tregtare, si dhe krijimtaria hulumtuese-rinore dhe kreative do të ekspozohen deri më 10 nëntor në Muzeun e Qytetit të Shkupit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....