Irak, numri i të vdekurve gjatë protestave arrin në 556

Mos i humb

’Viti shkollor nuk do të përfundojë më herët’’, Shahini: Po përgatitemi për mësim online edhe pas 6 prillit

Në fillim të video-mesazhit të saj, Ministrja Besa Shahini gjen rastin të adresojë një shqetësim në lidhje me një video të rreme,...

Belgjikë, rritet në 7.284 numri i rasteve me koronavirus

Në Belgjikë është rritur në 7.284 numri i rasteve me koronavirus ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 289.

Rama jep lajmin e mirë: Nga e hëna riatdhesohen shqiptarët e bllokuar jashtë, avionët pa pagesë

Kryeministri Edi Rama deklaroi ditën e sotme se duke nisur nga e hëna do të vihen në dispozicion disa avionë të kompanisë...

COVID-19/ Nis operacioni për kthimin e shqiptarëve në atdhe, ministria shqyrton disa skenarë, priten detaje

Një ndër çështjet që u diskutua të mërkurën në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare ishte dhe marrja e masave për kthimin...

Numri i personave të vdekur gjatë protestave antiqeveritare në Irak është rritur në 556, tha Komisioni i Lartë i Pavarur për të Drejtat e Njeriut në vend.

Shifra u bë e ditur përmes një deklarate nga Ali al-Bayati, përfaqësues i komisionit, në të cilën thuhet se ata të cilët dyshojnë në këtë bilanc duhet t’i paraqesin provat e tyre.

Iraku është tronditur nga protestat masive që nga fillimi i tetorit kundër kushteve të këqija të jetesës dhe korrupsionit, të cilat e detyruan kryeministrin Adil Abdul-Mahdi të japë dorëheqjen në nëntor, edhe pse ai ngeli ushtrues i detyrës.

Presidenti Barham Salih caktoi ish-ministrin e Komunikimeve Mohamed Tawfiq Allawi si kryeministër të ri të shtunën dhe e udhëzoi atë që të formojë një qeveri të re.

Sipas Amnesty International dhe deklaratave të mëparshme të presidentit Salih, gjatë protestave janë vrarë më shumë se 600 persona.

Komisioni më herët ka njoftuar se më shumë se 17.000 njerëz janë plagosur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...