Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Mos i humb

Nëntë herë i shpallur në kërkim, policia e kap mat, arrestohet shijakasi. Ja akuzat që rëndojnë mbi të

Arrestohet nga policia Petrit Lazeri. Lazeri ishte shpallur nëntë herë në kërkim. Gjatë kontrollit, policia e...

Greqia mbështet Kosovën për liberalizimin e vizave me BE

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka marrë mbështetjen e homologut grek, Nikos Dendias për liberalizimin e vizave.

Facebook bllokon llogari të rreme nga Kina, publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane

Facebook të martën tha se kishte mbyllur më shumë se 150 llogari të rreme që përcaktoi se ishin drejtuar nga Kina, duke...

Protestat kundër qeverisë, qindra të arrestuar në Bjellorusi

Policia në Bjellorusi ka arrestuar qindra persona dhe përdori gazin lotsjellës dhe granata tymi kundër protestës së të dielës. Në kryeqytetin Minsk,...

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri i përgjithshëm i viktimave në vend.

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari, për televizionin shtetëror foli mbi zhvillimet e fundit lidhur me virusin COVID-19.

“Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 132 persona të tjerë të prekur nga COVID-19. Në vend janë shënuar 2.125 raste të reja, 1.049 prej të cilëve janë shtruar për trajtim në spitale”, tha Lari.

Lari tha se numri i përgjithshëm i viktimave nga virusi ka shkuar në 18.264, ndërsa numri i rasteve në 324.692. Ajo njoftoi se 4.148 persona të prekur nga virusi janë në gjendje të rëndë.

Lari po ashtu shtoi se numri i të shëruarve deri më tani në vend ka arritur në 282.122.

Lari informoi se deri më tani në të gjithë vendin janë kryer gjithsej 2.661.965 teste të dyshuar për COVID-19.

Punonjësit e shëndetësisë së Iranit kanë paralajmëruar se aktivitetet për muajin Muharrem, të cilët do zhvillohen pavarësisht tablosë së rëndë në pandeminë e koronavirusit, mund të shkaktojnë rritje të rasteve me COVID-19.

Në një letër të publikuar, Këshilli mjekësor i Iranit duke iu referuar autoriteteve vendimmarrëse për çështjet fetare në vend, të cilët kanë deklaruar se ceremonitë për muajin Muharrem do të mbahen duke zbatuar udhëzimet shëndetësore, ka deklaruar se “në tubime të tilla asnjë institucion nuk mund të garantojë se do të zbatohen protokollet e shëndetësisë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...