Irlandë, zgjedhje parlamentare më 8 shkurt

Mos i humb

OBSH ka edhe një lajm tjetër në lidhje me COVID 19

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se COVID-19 vazhdon të shpërndahet në mënyrë të përshpejtuar. Përhapja e pandemisë së koronavirusit...

Arrestohen 15 grabitës në Itali, mes tyre 7 shqiptarë

15 persona mes tyre 7 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane për shkak se akuzohen për grabitje të shumta banesash.

Basha: S’ka nevojë, Listat e Hapura bëhen me ndryshime në Kodin Zgjedhor

Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë me dije se Listat e Hapura mund të ndryshohen brenda Kodit Zgjedhor, por Rama i...

“Maskat plastike” nuk ofrojnë mbrojtje, paralajmëron një mjeke kantonale

Në Graubünden, përsëri u rrit numri i njerëzve të infektuar me koronavirus dhe numri i njerëzve në karantinë. Sipas autoritetit shëndetësor, 10...

Më 8 shkurt në Irlandë do të mbahen zgjedhjet e përgjithshme.

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, para kabinetit të tij qeveritar bëri të ditur se pasdite pritet të fillojë shpërbërja e Parlamentit pasi fushatat zgjedhore tashmë kanë filluar.

Mediat lokale raportuan se Varadkar foli me liderin e partisë politike ‘Fienna Fail’, Micheal Martin, pas mbledhjes së kabinetit qeveritar, duke informuar kreun kryesor të opozitës për qëllimin e tij për të kërkuar shpërbërjen e Parlamentit irlandez.

Partia ‘Fine Gael’ nën liderin e mëparshëm dhe ish-kryeministrin Enda Kenny fitoi 50 nga 158 vende në zgjedhjet e vitit 2016, duke humbur 26 vende. ‘Fienna Fail’ i rriti vendet e saj në 44 nga 20 sa i kishte në zgjedhjet e mëparshme ndërsa ‘Sinn Fein’ fitoi 23 vende.

Varadkar zëvendësoi Kenny-n si drejtues të partisë në vitin 2017.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...