Ish kryeministri i Katarit: Marrëveshja Turqi-SHBA vë në siklet Ligën Arabe

Mos i humb

Shqipëri, shtyhen pa afat masat kundër përhapjes së COVID-19

Në Shqipëri janë shtyrë pa afat disa nga urdhrat për masat kundër përhapjes së koronavirsit të ri (COVID-19), që ishin vendosur deri...

Belgjikë, rritet në 7.284 numri i rasteve me koronavirus

Në Belgjikë është rritur në 7.284 numri i rasteve me koronavirus ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 289.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Coronavirusi kërcënon edhe kur jeni në gjumë!

Kur jemi zgjuar, nëse rastësisht thithim lëngje apo diç tjetër, automatikisht kollitemi. Fatkeqësisht, këtë nuk mundemi derisa jemi në gjumë

Ish-kryeministri i Katarit, Sheiku Hamad bin Jassim Al Thani, ka theksuar se marrëveshja Turqi-SHBA në lidhje me zonën e sigurt në veri të Sirisë “vë në siklet” Ligën Arabe, raporton Anadolu Agency (AA).Pas takimeve midis Presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan dhe zëvendëspresidentit të SHBA-ve Mike Pence dhe delegacioneve të tyre në Ankara të enjten vonë, palët arritën marrëveshje prej 13 pikave për Sirinë verilindore.

“Marrëveshja midis Turqisë dhe SHBA-së në brezin kufitar sirian me Turqinë dëshmon mungesën e vlerësimit të Ligës Arabe e cila nuk gëzon më besueshmëri as nga arabët dhe as nga e gjithë bota”, tha Al-Thani në Twitter.

Liga Arabe nuk ishte në gjendje të zgjidhë çështjet brenda arabe, shtoi ai.

Në një takim urgjent të mbajtur në nivelin e ministrave të jashtëm të shtunën, Liga Arabe dënoi Operacionin e Turqisë “Burimi i Paqes” në Sirinë veriore.

“Për të mos përmendur padrejtësinë dhe mungesën e besueshmërisë (të Ligës Arabe) duke u bërë një arbitër në çdo mosmarrëveshje arabe për shkak të politikave të saj joreale”, shtoi Al Thani.

Turqia dhe SHBA ranë dakord se kushtet, veçanërisht në Sirinë verilindore, kërkojnë një koordinim më të ngushtë në bazë të interesave të përbashkëta.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, tha që Turqia do të ndalojë operacionin për tërheqjen e YPG/PKK brenda pesë ditëve, duke theksuar se kjo nuk është armëpushim, pasi kjo mund të arrihet vetëm midis dy palëve legjitime.

Më 9 tetor, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj duke eliminuar elementet terroriste dhe për të garantuar kthimin e sigurtë të refugjatëve sirianë dhe integritetin territorial të Sirisë.

Ankaraja synon ta pastrojë rajonin në lindje të lumit Eufrat nga terroristët e PKK-së dhe dega e saj siriane, PYD/YPG.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e listuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian, është përgjegjëse për vdekjen e rreth 40.000 njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...