Ish-Prokurori i Përgjithshëm: ‘Në kohën e Berishës funksiononte shteti’

Mos i humb

Opozita siriane reagon ndaj Rusisë dhe Kinës për veton ndaj ndihmave ndërkombëtare

Kryetari i Qeverisë së Përkohshme të Sirisë, Abdurrahman Mustafa, reagoi kundër vetos ruse dhe kineze mbi rinovimin e mekanizmit që mundëson dërgimin...

Borrell: Duhet t’i japim fund prirjes negative në marrëdhëniet me Turqinë

Borrell mbajti një fjalim në sesionin "Stabiliteti dhe Siguria në Detin Mesdhe: Roli negativ i Turqisë" të Partisë Popullore Evropiane (EPP) në...

Kërkohet garanci për pragun zgjedhor, opozita parlamentare- mazhoranca: Të jetë natyral në çdo qark

Opozita parlamentare ka kërkuar garanci për pragun zgjedhor për sistemin proporcional rajonal. I pari ka qenë Murrizi që ka kërkuar garanci nga...

Isa Mustafa rezulton pozitiv me COVID-19

Isa Mustafa ka njoftuar se është testuar pozitiv me koronavirus. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka njoftuar se është...

Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Theodhori Sollaku, i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora pohoi se shteti funksiononte gjatë kohës që në pushtet ishte Sali Berisha.

Ai kritikoi procesin e vettingut duke shprehur se nuk është shkarkuar ende asnjë me prova dhe argumente bindëse për përfshirjen në korrupsion.

‘Edhe përpara 2016-ës këta që artikulojnë sot, përfaqësuesit e mazhorancës, unë mendoj që e kanë gabim. Ka qenë ajo Gjykatë Kushtetuese që në kohën e pushtetit të Sali Berishës mund të ketë prishur rreth 40 ligje dhe akte të qeverisë me kërkesën e opozitës së asaj kohe. Do të thotë që funksiononte shteti. Natyrisht që ka pasur problematika dhe shqetësimi më i madh i njerëzve ndaj opinionit në tërësi ka qenë korrupsioni. Në thelb ajo është krim dhe si gjithë krimet e tjera shteti ka mekanizma për ta frenuar e për ta parandaluar dhe për ta goditur. Ne kemi sot gati një vit që po bëhet vettingu në organet e drejtësisë dhe nuk kemi parë një që të shkarkohet me argumenta bindëse si i korruptuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...