Itali, 601 vdekje të reja nga koronavirusi, totali 6.077

Mos i humb

Shqipëri : 9 raste të reja me COVID-19, 15 të shtruar në spitalin Infektiv

Gjatë 24 orëve të fundit janë identifikuar 9 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Teksa...

Shqipëri : Sërish rritje e numrit të të infektuarve, 21 raste të reja me COVID-19

Vijon sërish të jetë i lartë i personave të infektuar nga COVID-19. Përgjatë 24 orëve të fundit...

Hajdari: Ndryshimin e sistemit e duan dhe të huajt!

Deputetja e opozitës së re, Rudina Hajdari ka folur për ndryshimin e sistemit zgjedhor, për të cilin ka këmbëngulur gjithnjë, për të...

Kompania amerikane nis testimin e vaksinës kundër COVID-19

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezultatet paraprake mbi...

Italia ka raportuar 601 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend në 6.077.

Shifrat e fundit të siguruara nga Departmenti i Mbrojtjes Civile të Italisë tregojnë se numri i përgjithshëm i rasteve në vend është rritur, por me një ritëm më të ngadaltë në 24 orët e fundit.

Infeksionet gjatë 24 orëve të fundit u rritën me 8 për qind nga numri i djeshëm, duke arritur në 50.418, ndërkohë numri i përgjithshëm i të shëruarve u rrit në 7.438.

Epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Itali mbetet rajoni verior i Lombardisë, i cili numëron 3.776 viktima.

Përderisa Italia ka hyrë në një javë të rëndësishme për të konfirmuar nëse është arritur një përmbysje në drejtimin e infektimeve të reja të përditshme, qeveria vazhdon të luftojë për të menaxhuar urgjencën.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, të shtunën shpalli rregulla më të rrepta të bllokimit për të luftuar shpërthimin e koronavirusit, duke imponuar ndalesë për të gjitha kompanitë jo-strategjike të vendit, ndërkohë që situatën aktuale e quajti “një krizë më të rëndë për Italinë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Një dekret i ri qeveritar zgjati bllokimin e të gjitha aktiviteteve jo-thelbësore industriale dhe tregtare deri më 3 prill.

Shpallja e këtij vendimi drastik dhe mënyra e luftimit të virusit u kritikua nga partitë opozitare, grupet e biznesit dhe sindikatat, madje opozita ka paralajmëruar se masat do të duhet të debatohen në parlament.

Industria e energjisë është ndër ata që përjashtohen nga bllokimi për shkak të natyrës së saj strategjike, së bashku me furnizimet ushqimore dhe ngrohjen.

Dekreti po ashtu veçon rafinimin, prodhimin e energjisë, kimikatet, gomën, plastikën dhe aluminin si sektorë që do të lejohen të vazhdojnë të funksionojnë.

Rregullat e reja po ashtu ndalojnë njerëzit të lëvizin jashtë zonës së tyre pa arsye të vlefshme.

Bazuar në të dhënat e Universitetit John Hopkins në Maryland, virusi COVID-19, i cili për herë të parë u shfaq dhjetorin e kaluar në Wuhan të Kinës, është përhapur në 167 vende dhe rajone duke infektuar mbi 350 mijë njerëz në mbarë botën. Nga ky virus po ashtu janë konfirmuar rreth 15.300 vdekje.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...