Itali: Rreziqet epidemike prezente, gabon kush mendon të kundërtën

Mos i humb

Fokaçe e Butë me Kos – Shija e Recetës Tradicionale

Për recetat e brumit kuzhina si vendase, por edhe më gjerë kanë një mori shumë të gjerë përgatitje. Ashtu...

Sekuestrohet me kërkesë të SPAK hotel “Vollga” në Durrës, ishte në pronësi të Emiljano Shullazit

Është sekuestruar ditën e sotme hotel “Vollga” në Durrës, nga Agjencia e Administrimit të Pasurive. Nga të dhënat e...

Ekspertët: Nëse do mbaheshin maskat, shpëtonin mbi 66 mijë jetë

SHBA vijon të ketë numrin më të lartë në botë të të infektuarve dhe atyre që kanë humbur jetën si pasojë e...

Berna, në krye të listës, kryeqyteti më pak stresues

Nëse po e kërkoni një vend pa stres, atëhere mund të dëshironi të merrni parasysh ta vendosni Bernën në krye të listës...

Shoqata italiane e Sëmundjeve Infektive në Itali ka deklaruar se “Vala e dytë e pandemisë bëhet edhe më shumë e mundshme nëse ulet niveli i alarmit Covid”

Sipas ekspetëve të sëmundjeve infective, “Të gjitha provat shkencore të disponueshme deri tani kanë se përgjigja imune individuale, është faktori përcaktues në mënyrën e ecurisë së sëmundjes”. Me fjalë të tjera, “nuk është Covid që është bërë pak a shumë agresiv, por është hosti individual njerëzor përcaktues

Sipas tyre, të dhënat tregojnë se virusi që qarkullon aktualisht është aktivë dhe infektues dhe i aftë të shkaktojë raste jashtëzakonisht të rënda sin ë fillim të pandemisë.

Specialistët e sëmundjeve infektive të Shoqatës Italiane, mbështesin nevojën për të vazhduar me zbatimin e masave parandaluese. Ata janë shprehur se “Të pohosh që rreziku i epidemisë ka pushuar së ekzistuari nuk ka asnjë bazë shkencore dhe mund të jetë shkak i disorientimit dhe të nxisë një pjesë të popullatës të mos respektojnë masat”.

Sipas tyre aktualisht “po zhvillohet një cikël i dytë endemik, që po manifestohet në mënyra të ndryshme. Ky fenomen, i përbërë nga shpërthime të vogla vatrash Covid që duhet të identifikohen dhe izolohen shpejt, tregon se virulence e Covid nuk ka rënë.

Sipas Claudio Cricelli, President i Shoqatës Italiane të Mjekësisë së Përgjithshme, “Nuk ka asnjë provë shkencore që të tregojë se ka ndryshuar natyra e Covid, se virusi ende godet me fuqi të madhe, duke shkaktuar edhe raste serioze dhe vdekje. Rreziku nuk ka kaluar ended he është e nevojshme të vazhdohet me masat e kontrollit të kontakteve, veçanërisht gjatë verës kur lëvizshmëria do të jetë edhe më e madhe”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Hoti u kërkon institucioneve të sigurisë koordinim me KFOR-in

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka mbajtur një takim me drejtues të institucioneve të sigurisë, nga ku ka kërkuar koordinim me mekanizmat...