Izraeli në vitin 2018 ka vrarë 37 fëmijë palestinezë

Mos i humb

Isa Mustafa rezulton pozitiv me COVID-19

Isa Mustafa ka njoftuar se është testuar pozitiv me koronavirus. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka njoftuar se është...

Mbyllje lokale në Katalonjë për shkak të përhapjes së virusit

Qeveria e Katalonjës njoftoi të shtunën se qarku Segria do të vendoset në masa të mbylljes në përpjekje për të parandaluar përhapjen...

Në Itali janë regjistruar 8 viktima dhe 133 të shëruar nga COVID-i në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 8 viktima nga koronavirusi, për...

I prangosur me fytyrën për tokë, vihet në pranga 38-vjeçari i shpallur në kërkim

Një 38-vjeçar, i shpallur në kërkim, me precedent të mëparshëm penal në fushën e prodhimit e shitjes së narkotikëve dhe armëmbajtjes pa...

 

Lëvizja Botërore për Mbrojtjen e Fëmijëve ka njoftuar se forcat izraelite që nga fillimi i vitit 2018 e deri tani kanë vrarë 37 fëmijë palestinezë në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Rripin e Gazës nën bllokadë, si dhe kanë shkaktuar që 13 fëmijë palestinezë të bëhen me aftësi të kufizuara.

Në një deklaratë me shkrim nga dega palestineze e Lëvizjës Botërore për Mbrojtjen e Fëmijëve, thuhet se forcat izraelite kanë sulmuar drejtpërsëdrejti fëmijët palestinezë me qëllim për t’i vrarë ose për të shkaktuar dëm të përhershëm.

Në deklaratën ku nënvizohet se fëmijët palestinezë, në asnjë mënyrë nuk paraqesin kërcënim për forcat izraelite gjatë këtyre ngjarjeve, tërhiqet vëmendja në pafajsinë e vajzës së vogël 1.5 vjeçe Beyan Ebu Hamash dhe nënës së saj shtatzënë të cilët u martirizuan në bombardimet e kryera 4 ditë më parë në Rripin e Gazës nga avionët luftarakë izraelitë.

Po ashtu në deklaratë transmetohet se Izraeli që nga fillimi i vitit 2018 e deri tani ka vrarë 37 fëmijë në territoret palestieneze nën okupim, si dhe në të njëjtën kohë kanë përdorur disa mënyra që shkaktojnë aftësi të kufizuara tek fëmijët palestinezë.

Disa nga 13 fëmijët që kanë qenë objekt i snaiperëve izraelitë kanë humbur plotësisht aftësitë e shikimit, ndërsa disa të tjerë duke humbur këmbët i janë nënshtruar një jete me aftësi të kufizuara.

Po ashtu në deklaratë, bëhet thirrje për hapjen e hetimeve profesionale, transparente dhe të paanshme në lidhje me ushtarët që kanë hapur zjarr në kundërshtim me ligjet universale ose ato izraelite, si dhe kërkohet që të dënohen ato ushtarë që kanë hapur zjarr me qëllim për të vrarë kryesisht fëmijët ose me qëllim për t’i lënë me aftësi të kufizuara.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Çavuşoğlu: Jemi pranë vëllezërve tanë boshnjakë në 25-vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me 25-vjetorin e gjenocidit të përjetuar në vitin 1995 në Srebrenicë në lindje të...

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...

Zaev: Nuk pranoj një shqiptar për kryeministër pa marrë parasysh çmimin

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për TV Telma në lidhje me vijat e kuqe të BDI-së për  kryeministrin shqiptar...

Durrës: Rama tregon episodin me kryetaren Sako nis dhënia e granteve

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...