Ja çfarë do gatuajmë sot

Mos i humb

Galazy Z Flip është shitur plotësisht në SHBA

Samsung Galaxy Z Flip është një telefon i palosshëm prej 1,380 dollarësh, por çmimi i lartë nuk ka ndaluar fansat ta dëshirojnë...

Indonezia shpallet e çliruar nga koronavirusi vrasës vetëm “për arsye të lutjes”

Megjithse nuk kishte deklaruar deri tani asnjë rast të koronavirusit të ri vrasës SARS-CoV-2, Indonezia ka deklaruar sot se është e çliruar nga koronavirusi...

“Qasem Soleimani parandaloi dorëheqjen e Assadit”

Ish-kryetari i Institucionit për Restaurimin e Veprave Fetare pranë Forcave Kuds të Gardës Revolucionare të Iranit, gjeneral brigade, Hasan Plarek, tha se...

Kosovë, ministrja e Drejtësisë anulon provimin për noterët e rinj

Ministrja e Drejtësisë së Kosovës, Albulena Haxhiu, nëpërmjet një konference për media sot ka bërë të ditur se ka anuluar provimin e...

Përbërësit:

1 lugë gjelle vaj ulliri
2 thelpinj hudhër
1 qepë (e prerë imët)
2 copë gjoks pule (pa kocka)
çerek filxhani pastë domateje
1 lugë gjelle spec i kuq (jo djegës)
gjysmë luge gjelle fara kumini
1 lugë gjelle spec (jo pikant)
pak piper të zi
2 copë spec të kuq (të ëmbël, të pjekur)
2 filxhanë domate të konservuara
1 filxhan spec të gjelbër (të prerë)
një e gjysmë filxhan ujë
1 filxhan oriz kaf
1 grusht ullinj

Përgatitja:

Nxehni pak vaj në temperaturë mesatare në një tigan që nuk ngjit.

Shtoni hudhrën dhe qepën e grirë imët dhe kavardiseni për 5 deri në 8 minuta, derisa qepa të marrë ngjyrë të artë.

Shtoni mishin e pulës dhe kavardiseni derisa të marrë ngjyrën e kaftë, për gati 3 minuta.

Më pas hidhni purenë e domateve, kuminin, piperin, piperin e kuq, piperin e gjelbër dhe domatet.

Gatuajini për 3 minuta të gjitha bashkë, shtoni ujin dhe lëreni derisa ai të arrijë pikën e vlimit, pas kësaj hidhni orizin dhe lëreni të ziejë për 22 minuta.

Më pas hiqeni nga zjarri dhe prisni ullinjtë në rrathë të vegjël dhe hidhini brenda.

© SYRI.net

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Jemi futur në tre Muajt E Bekuar, Ndërsa Më 27 Shkurt Është Nata E Regaibit

Sipas kalenderit tonë, të përgatitur nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, hyrja e tre muajve të dalluar fillon nesër, gjegjësisht...

Koronavirusi/ Shtohen masat në pikën doganore të Kapshticës

Në një kohë kur koronavirusi duket se po përfshin me shpejtësi mbarë globin, një shtim masash vihet re në Kapshticë.

Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital

Sot, në ditën e dhjetë të grevës së urisë së naftëtarëve të Ballshit, këta të fundit rezufojnë shërbimin mjekësor.

Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat

Një zjarr ka rënë në një ndërtesë 4-katëshe në Berat. Banesa e shtetasit Nuri Hibro, që ndodhet prapa bashkisë së qytetit,në lagjen...

Turqia fiton 32 milionë dollarë nga urat dhe rrugët në janar

Turqia fitoi mbi 189,5 milionë lira (rreth 32 milionë dollarë) nga tarifat në janar, tregojnë shifrat zyrtare (AA). Ura...