Ja çfarë duhet të dini për kërkesën e re të detyrueshme të maskës në Zvicër

Mos i humb

Ryshfet policit, arrestohet 41- vjeçari në Kurbin, transportonte rërë nga lumi Mat

Një 41- vjeçar është arrstuar pasi me kamionin tip ‘’Scania’’ u kap duke transportuar inerte të marra nga shtrati i lumit Mat.

Mjekja mesazh të fortë nga spitali Covid: Po dominojnë moshat e reja pa sëmundje të tjera! Janë ditë jo të lehta

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon në ‘Facebook’ mesazhin e mjekes Migena Qato, e cila iu bën thirrje qytetarëve të respektojnë rregullat...

S’ka turizëm! Udhëtimet me Greqinë nuk hapen deri më 15 gusht

Athina Zyrtare njoftoi se të gjitha fluturimet midis Greqisë dhe Shqipërisë, si dhe Maqedonisë Veriore nuk do të rifillojnë të paktën deri...

Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë

Qeveria greke ka vendosur që prej ditës së mërkurë (5 gusht) e në vazhdim, dogana e Kakavijës do të mbyll kufijtë për...

Zvicra ka vendosur një kërkesë për maskë në transportin publik nga nesër, 6 korrik, e tutje.

Ja çfarë duhet të dini.

Në një konferencë për shtyp, qeveria zvicerane njoftoi një kthesë befasuese. Këshilli Federal njoftoi një kërkesë për maskë për transportin publik – më shumë se dy muaj pasi maska ​​u bë e detyrueshme në vendet fqinje.

Kërkesa për maskë do të zbatohet nga e hëna, 6 korrik.

Deri më tani, maskat nuk do të jenë të detyrueshme në dyqane ose supermarkete në Zvicër në një nivel federal. Dy kantone, Vaud dhe Jura, kanë vendosur në mënyrë të njëanshme që masa të kërkohet nga e hëna e tutje.

Në qershor, Zvicra vuri në zbatim kërkesën e parë për maska ​​të detyrueshme në protesta dhe demonstrata. Tani, shtohet në atë listë edhe transporti publikë.

Zvicra ka muaj që nuk ka deklaruar t’i bëjë maskat të detyrueshme, pavarësisht se në fund të prillit ndodh në Gjermani, Itali, Francë dhe Austri.

Në një deklaratë, qeveria tha “Duke pasur parasysh këtë pjesëmarrje në rritje dhe rritjen e rasteve të koronavirusit që nga mesi i qershorit, Këshilli Federal vendosi të forcojë masat mbrojtëse dhe mori vendimin në parim për të futur detyrimin e përgjithshëm për të veshur maskën në të gjithë publikun transportuar.”

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset tha gjatë një konference për shtyp se kërkesa e re ishte e nevojshme, veçanërisht me rritjen e vazhdueshme të numrave të infeksionit në të gjithë vendin.

“Me numrat në rritje, kemi vërejtur një prirje të re: Zbulojmë se numrat po rriten përsëri. Në të njëjtën kohë, urgjenca ka mbaruar dhe kantonet dhe Konfederata ndajnë përgjegjësinë për këtë zhvillim,” tha ai.

“Ne zbuluam se vendet tona fqinje kanë rregulla më të rrepta se sa ne,” thotë Berset. “Për shkak të numrit në rritje të rasteve, ne kemi vendosur të prezantojmë kërkesën e maskës kombëtare për të parandaluar një valë të dytë në Zvicër.

“Deri më tani, ne kemi tretur mirë situatën me tërë popullatën. Prandaj është shumë e rëndësishme që rregullat e distancës dhe higjenës të vazhdojnë të respektohen dhe që detajet e kontaktit të jepen

Të gjithë në moshë 12 vjeç e sipër duhet të vënë maskë në transportin publik, transmeton albinfo.ch.

Fëmijët (d.m.th. deri në moshën 11 vjeç) janë të përjashtuar nga kërkesa për maskë.

Nga ana tjetër policia hekurudhore dhe shërbimet e sigurisë do të patrullojnë transportin publik për të siguruar përputhjen me kërkesat.

Duhet theksuar se maska është e detyrueshme dhe nuk ka të drejtë refuzimi. Nëse nuk vish një, do t’ju kërkohet të dilni në ndalesën tjetër.

Nuk ka gjoba për kundërshtim – do t’ju thuhet të dilni nga automjeti. Nëse refuzoni, mund të gjobiteni ose sanksionoheni për mosbindje – jo për mos veshjen e maskës.

Kundershtuesit e ndërgjegjshëm duhet të mësojnë të ciklit.

Kërkesa për maskë do të zbatohet në të gjithë trenat, tramvajet, autobusët dhe teleferikët dhe ashensorët e skive. Do të përfshihet gjithashtu transporti në anije dhe tragete.

A u bë një gabim në pritjen kaq gjatë?

I pyetur në konferencën për shtyp nëse qeveria zvicerane gaboi duke pritur për të vendosur kërkesën e maskës, Berset tha se ishte e nevojshme vetëm tani pasi gjithnjë e më shumë njerëz ktheheshin të përdorin transportin publik.

“Kur gjithçka u mbyll, nuk kishte kuptim të imponohej një maskë,” tha ai.

“Ne kurrë nuk thamë që maska ​​nuk mbron. Tani që më shumë njerëz janë përsëri në rrugë, ka kuptim të vishni një maskë ku distancat nuk mund të mirëmbahen.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Në ‘luftë’ prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban

Që prej vitit 1949 nuk kanë një marrëdhënie diplomatike, madje e konsiderojnë njëra- tjetrën armike, e megjithatë në këtë situatë të vështirë...

Turqia do të dërgojë ndihmë mjekësore në Venezuelë

Turqia do të dërgojë ndihmë mjekësore në Venezuelë në kuadër të një marrëveshjeje bilaterale midis dy vendeve. Sipas një...

Si Të Përballesh Me Simptomat Fizike Të Ankthit

Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës...

Tropojë/ Punonjësi shkoi në spital pa shenja jete, arrestohet pronari i biznesit ku punonte

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Tropojë arrestuan shtetasin Sh. M., 48 vjeç, banues në fshatin Bujan, pronar i...