Ja kur dhe pse u ndërpre haxhi ndër vite

Mos i humb

Surpriza e PD, heq Flamur Nokën nga Kukësi, e sjell në Qarkun e Tiranës

Surpriza në listat e Partisë Demokratike. Publikimi i listës së kandidatëve të demorkatëve për qarkun e Kukësit konfirmoi zërat se ish-deputeti i...

Përndiqte bashkëshorten e tij, arrestohet 41 vjeçari

Një shtetas është arrestuar  mëngjesin e së enjtes (24.09.2020) nga Policia e Beratit. Shtetasi P.V, 41 vjeç nga Ura...

Lleshaj i prerë: Qytetarët do të vazhdojnë të votojnë në qendrat e tyre të mëparshme. Për lajmet e rreme…

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar sot për adresat e votimit të qytetarëve, pas zërave për spostim të qendrave të votimit...

Megajahti 500 milion dollarësh i projektuar si një mjellmë

Lazzarini Design Studio ka zbuluar konceptin e Avanguardia, megajahtit që është ndërtuar si një mjellmë me “qafë dhe kokë të lëvizshme”. Avanguardia është një...

Arabia Saudite të martën i hapi rrugën legjislacionit i cili anulon pelegrinazhin e Haxhit për këtë vit, duke u bërë thirrje pelegrinëve të shtyjnë përgatitjet dhe prenotimet e udhëtimit për shkak të frikës nga pandemia e koronavirusit.

Rreth dy milion njerëz vizitojnë Mekën për të kryer haxhin, i cili këtë vit i bie të fillojë në korrik.

Por por planet [ër haxh janë lënë pezull pasi mbretëria saudite ka regjistruar 1.563 raste të koronavirusit dhe 10 vdekje.

Si shumë vende, Arabia Saudite ka forcuar një bllokim dhe një shtetrrethim në përpjekje për të frenuar shpërthimin, prandaj dhe hyrja në qytetet e shenjta të Mekës dhe Medinës është kufizuar ashpër. Riadi tashmë ka pezulluar Umren.

Megjithëse Haxhi është anuluar disa herë gjatë shekujve, që nga themelimi i Mbretërisë së Arabisë Saudite në vitin 1932 nuk ka munguar asnjëherë asnjë vit, madje as gjatë pandemisë spanjolle të gripit të viteve 1917-18 që vrau miliona njerëz në të gjithë botën, transmeton Mesazhi.com.

Por nëse Arabia Saudite heq dorë nga Haxhi i vitit 2020, kjo do te jetë hera e 40 që një nga shtyllat e islamit bëhet e pamundur për t’u realizuar.

Ja një vështrim i disa rasteve kur haxhi është anuluar.

Viti 865: Masakra në malin Arafat

Gjatë konfliktit të tij me Kalifatin Abasid me qendër në Bagdad, Ismail bin Yousef, i njohur si Al-Safak, nisi një sulm në malin e shenjtë Arafat, duke masakruar pelegrinët atje. Sulmi i tillë e detyroi pezullimin e haxhit.

930: Sulmi Qarmatian

Në vitin 930, Ebu Taher al-Janabi, shefi i sektit heterodoks të Karmatasve me qendër në Bahrein, filloi një sulm në Mekë.

Tregimet historike thonë se Karmatasit vranë 30,000 pelegrinë në qytetin e shenjtë dhe hodhën trupa në pusin e shenjtë Zamzam. Ata vodhën gjithashtu Xhaminë e Madhe dhe vodhën Gurin e Zi nga Qabja e tij, duke e çuar në ishullin e Bahreinit.

Haxhi atëherë u pezullua për një dekadë derisa Guri i Zi të kthehej në Mekë.

Karmatasit ishin një sekt shiit Ismaili që besonte në një shoqëri egalitare dhe e konsideronin pelegrinazhin një ritual pagan.

983: Kalifat e Abbasidëve dhe Fatimidëve

Edhe politika, në disa raste e ka pezulluar Haxhin. Në vitin 983 mosmarrëveshjet politike midis sundimtarëve të dy halifëve – abasidëve të Irakut dhe Sirisë dhe Fatimidëve të Egjiptit – bllokuan  rrugën e muslimanëve që udhëtonin për në Mekë për pelegrinazh. Do të kalonin tetë vjet derisa të mbahej përsëri Haxhi, në vitin 991.

1831: Murtaja

Jo vetëm konfliktet dhe masakrat e kanë anuluar Haxhin. Një sëmundje që po vinte nga India goditi Mekën në 1831 dhe vrau tre të katërtat e pelegrinëve atje, të cilët kishin duruar javë të tëra udhëtimi nëpër tokat e rrezikshme dhe shterpë për të kryer Haxhin.

1837-1858: Seri epidemish

Në një hapësirë ​​prej gati dy dekadash, Haxhi u ndal tre herë, duke i lënë pelegrinët pa mundësi që të shkojnë në Mekë për gjithsej shtatë vjet.

Në vitin 1837, një epidemi tjetër goditi qytetin e shenjtë, duke e lënë haxhin të anuluar deri në vitin 1840.

Pastaj në vitin 1846 një epidemi e kolerës goditi Mekën, duke vrarë më shumë se 15,000 njerëz, dhe pllakosi në sëmundje banorët e saj deri në vitin 1850. Përhapja e saj u zvogëlua në një masë në mes të viteve 1865 dhe 1883.

Në vitin 1858, një tjetër pandemi globale e kolerës mbërriti në qytet, duke bërë që pelegrinët egjiptianë të ikin në brigjet e Detit të Kuq të Egjiptit, ku u mbajtën në karantinë.

Mbetet të shihet nëse epidemia e Covid-19 do të bëj që kjo ngjarje unike në jetën e muslimanëve të anulohet, së paku për sivjet. /Mesazhi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Policia rrugore/ Aksion ‘blic’ për shoferët e dehur që drejtojnë makinën

Nisur nga gjendja rënduar e shkeljeve rrugore dhe përfshirja në ngjarje rrugore e disa mjeteve, Policia Rrugore organizoi kontrolle të befasishme për...

Hysni Gucati del para Speciales të enjten në ora 15:00

Të enjten, më 1 tetor në orën 15:00, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do...

U dënua me 21 vite burg për 613 kg drogë në banane, Arbër Çekaj ankimon vendimin: Jam i pafajshëm!

Pasi gjykata e dënoi me 21 vite burg pasi akuzohet për trafik ndërkombëtar droge, Arbër Çekaj, pronari i kompanisë ‘Arbi Garden’ në...

Emoji të rinj do të vijnë në vitin 2021, duke përfshirë një zemër të ndezur dhe mbi 200 emoji të rinj për çifte

Në vitin 2021 pritet të vijnë emojit e rinj.  Konsorciumi Unicode, një organizatë jofitimprurëse që mbikëqyr standardet e emoji...

Paktet detare me fqinjët, Pompeo përshëndet gadishmërinë e Greqisë

Shtetet e Bashkuara përshëndesin gatishmërinë e Greqisë për të kërkuar marrëveshje detare me fqinjët e saj në rajon, thanë Sekretari amerikan i...