Ja se nga rrjedh “Et-tehijjatu…”, të cilin e këndojmë për çdo namaz…

Mos i humb

As sot nuk u fal xhumaja, myftiu Tërnava jep mesazhin e javës

Të nderuar besimtarë e besimtare kudo që jeniTë nderuar qytetarMotra e vëllezër!Falënderoj të Madhin Zot, Mëshiruesin e Mëshirëbërësin , Atij i takon...

Kush janë më të rrezikuarit e Covid-19? OBSH jep udhëzime: Ja ç’duhet të bëni

Teksa bota po përballet me pandeminë Covid-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpërndarë udhëzime se si duhet të veprojnë personat që i...

Covid-19, shkon në 9 numri i viktimave në Maqedoninë Veriore

Alsat jozyrtarisht mëson se si pasojë e virusit Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë  jetën kanë humbur  edhe 2...

Sot testohen dhjetë mjekë të Llapit që patën kontakte me të infektuarit me COVID-19

10 mjekë e infermierë të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Podujevë do të testohen sot për të parë nëse janë të...


“Kur Pejgamberi i Allahut të Madhërishëm, Muhammedi s.a.v.s., në natën e Israsë dhe Mi’raxhit, u ngrit gjer në Sidretu’l- Munteha (në pikën kulminante ku Allahu i Madhërishëm me fuqinë e Tij absolute deshi që të komunikonte me Pejgamberin e Tij) i tha fjalët:

Et-tehij’jatu lil-lahi ves-salevatu vet-taj’jibat (Lavdërimet më të mira janë vetëm për Allahun); e Allahu i Madhërishëm ia ktheu:

Es-selamu alejke ej’juhen-nebij’ju ve rahmetull-llahi ve berekatuh (Urimet më të mira qofshin mbi ty, o Pejgamber (i Allahut), mëshira dhe lavdërimet e Allahut qofshin gjithmonë mbi ty); kurse Muhammedi s.a.v.s. ia ktheu:

Es-selamu alejna ve ala i’badil-lahis-salihin (Paqja qoftë mbi ne dhe mbi të gjithë robtë e mirë e të çiltër të Allahut); kurse kryeengjëlli Xhibril a.s. (shoqëruesi i Pejgamberit s.a.v.s.) kur e pa të gjithë këtë skenë nga pika ku qëndronte e nuk guxonte të bënte as edhe një milimetër para se do digjej, u mrekullua nga kjo madhështi, pra u mrekullua pa masë me faktin se ku ka mbërri robi njeri i Allahut të Madhërishëm, Muhammedi s.a.v.s., andaj edhe, duke e ngritur gishtin, shtoi pa hamendje dhe i kënaqur tej mase me këtë skenë:

Eshhedu en la ilahe il-lall-llah, ve eshhedu en’ne Muham’meden abduhu ve resuluh (Dëshmoj se askush tjetër dhe asgjë tjetër nuk meriton të adhurohet përveç Allahut. Dëshmoj, gjithashtu, që Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij).”

E mrekullueshme, apo jo….

Përktheu: Daim Abazi

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...