Japoni, 7 të vdekur nga moti i nxehtë, mes tyre një foshnje

Mos i humb

“Rusia do të vazhdojë kontaktet me Turqinë për mos rritjen e tensioneve në Idlib”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia do të vazhdojë kontaktet me Turqinë për mos rritjen e mëtejshme të tensioneve në Idlib,  (AA). Duke...

Stuhia “Dennis” gjunjëzon Britaninë e Madhe

Zona të shumta në Britaninë e Madhe janë në alarm për shkak të reshjeve të shiut dhe në Uellsin jugor është lëshuar madje edhe...

Investitorët engjëj që menaxhojnë 500 miliardë dollarë takohen në Stamboll

Forumi Botëror i Investitorëve Engjëj (World Business Angels Investment Forum-WBAF), i cilësuar si "Davosi i investimeve" globale fillestare dhe tregjeve kapitale ka mbledhur në...

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Gent Cakaj: Kufiri Kosovë-Shqipëri duhet të hiqet menjëherë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, ka arritur në Kosovë për një vizitë zyrtare. Pas takimit...

Nuk bie vala e të nxehtit në Japoni, me temperatura që arrijnë deri në 40 gradë në zona të ndryshme të arqipelagut, duke shkaktuar deri tani 7 të vdekur që prej të premtes, mes të cilëve edhe një fëmijë, që ishte lënë brenda një makine.

Incidenti i rëndë ndodhi në qytetin e Toyama, në Japoni, ku një vajzë 11 muajsh ka mbërritur pa jetë në spital, pasi kishte qëndruar për 4 orë në sexholinin e makinës në temperatura 32 gradë.

Policia ka arrestuar nënën e foshnjës, 25 vjeç, e cila tha që e kishte harruar vajzën, pasi kishte shkuar në restorant.

Pjesa më e madhe e viktimave janë persona nga 60-90 vjeç, nga prefektura e Moyagi në veri-lindje të vendit, në Nagasaki, në jug perëndim, të cilat janë përfshirë nga moti i nxehtë në këto ditë.

Bilancit i shtohen edhe 12 të tjerë të vdekur që humbën jetën javën e shkuar, pas shirave të furishëm që zgjatën 8 ditë më shumë se mesatarja.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Trump kritikon fituesin jugkorean të Çmimit Oscar

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, shprehu pakënaqësi për përzgjedhjen e "Parasite" si filmin më të mirë të vitit, një sukses historik për...

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.

Kinë, tek të sëmurët e trajtuar vërehet sërish koronavirusi i ri

Në kryeqytetin Chengdu të rajonit Sichuan të Kinës, tek një i sëmurë që kishte përfunduar trajtimin është vërejtur sërish koronavirusi i ri...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...