Japoni, aktivizohet vullkani pas 250 vitesh

Mos i humb

Koronavirusi shkakton 6 të vdekur në Maqedoninë e Veriut, regjistrohen 113 raste të reja

Gjashtë viktima, 113 raste të reja dhe 259 pacientë të shëruar është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit në Maqedoninë...

PD nxjerr video: Pylli i Semanit po digjet me shpejtësi, shteti nuk po reagon, banorët kërkojnë ndërhyrje urgjente

Partia Demokratike, me anë të ish deputetit të saj Luan Baci, vijon të denoncojë përhapjen e flakëve në pyllin e Semanit dhe...

Pastronte paratë e kunatit të arrestuar për trafik droge në Danimarkë, sekuestrohet pasuria e Astrit Beqirit dhe bashkëpunëtorit të tij

SPAK ka sekuestruar pasurinë e Astrit Beqirit dhe të Dhimitri Shkodranit, pasi akuzohen për pastrim parash. Beqiri dhe Shkodrani...

Rusi, rastet me COVID-19 tejkalojnë 877 mijë

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) deri më tani në Rusi është 877.135, ndërsa ai i të vdekurve 14.725.

Në Japoninë jugore ka shpërthyer një vullkan i cili ishte pasiv për 250 vite, ndërkohë që autoritetet kanë lëshuar një ndalesë për qarkullim në zonën rreth malit.

Mali Lo, ka hedhur të enjten tym dhe hi, i cili arriti lart në qiell, ndërkohë që shpërthimi i vullkanit, ishte i pari pas vitit 1768.

Instituti Meteorologjik i Japonisë njoftoi të premten se zona e ndaluar për lëvizje nuk përfshin vetëm zonën e kraterit dhe se shtrihet në tërë territorin e malit.

Shpërthimet kanë pushuar pak të premten, por kompetentët kanë paralajmëruar popullatën në qytetet e afërta, për shkëmbinjtë dhe hirin vullkanik i cili mund të bie në zonat e banuara.

Vullkani bën pjesë në zonën malore Kirshima në ishullin jugor Kyushu, në një zonë rreth 1.000 kilometra në jugperëndim të Tokios.

Një muaj më parë, në Japoni shpërtheu një vullkan i cili kishte qenë i qetë për shtatë vite.

Japonia shtrihet në “Unazën e Zjarrtë të Paqësorit”, me rreth 110 vullkanë aktivë./Rtv Islam/

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...