Japoni, aktivizohet vullkani pas 250 vitesh

Mos i humb

Afganistani në pritje të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale

Sipas transmetuesit shtetëror në Afganistan, rezultatet përfundimtare të shumëpritura të zgjedhjeve presidenciale të mbajtura vitin e kaluar në vend do të shpallen të martën,...

Kështu duket obelisku NEWBORN në ditën e tij

Pamja e monumentit “NEWBORN” çdo 17 shkurt ndryshon duke përçuar një mesazh për Ditën e Pavarësisë së Kosovës. Këtë vit “NEWBORN”  i kushtohet të gjitha...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë nga Pompeo që të ushtrojë presion ndaj Asadit dhe Rusisë

Dy ligjvënës amerikanë shprehën shqetësimet e tyre të enjten për masakrën në provincën Idlib të Sirisë dhe i kërkuan Sekretarit amerikan...

Turqi, dorëzohen 3 terroristë të YPG/PKK-së

Tre terroristë të YPG/PKK-së u janë dorëzuar forcave të sigurisë në juglindje të vendit, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë,  (AA). Terroristët kishin...

Në Japoninë jugore ka shpërthyer një vullkan i cili ishte pasiv për 250 vite, ndërkohë që autoritetet kanë lëshuar një ndalesë për qarkullim në zonën rreth malit.

Mali Lo, ka hedhur të enjten tym dhe hi, i cili arriti lart në qiell, ndërkohë që shpërthimi i vullkanit, ishte i pari pas vitit 1768.

Instituti Meteorologjik i Japonisë njoftoi të premten se zona e ndaluar për lëvizje nuk përfshin vetëm zonën e kraterit dhe se shtrihet në tërë territorin e malit.

Shpërthimet kanë pushuar pak të premten, por kompetentët kanë paralajmëruar popullatën në qytetet e afërta, për shkëmbinjtë dhe hirin vullkanik i cili mund të bie në zonat e banuara.

Vullkani bën pjesë në zonën malore Kirshima në ishullin jugor Kyushu, në një zonë rreth 1.000 kilometra në jugperëndim të Tokios.

Një muaj më parë, në Japoni shpërtheu një vullkan i cili kishte qenë i qetë për shtatë vite.

Japonia shtrihet në “Unazën e Zjarrtë të Paqësorit”, me rreth 110 vullkanë aktivë./Rtv Islam/

 

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partia në pushtet nuk e zgjat një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...