Japoni, autoritetet kryejnë bastisje në selinë e Amazon-it

Mos i humb

Kuleç me hudhër dhe vaj ulliri

Ne ju sugjerojmë të ndani pak minuta për të shijuar më të mirën… Përbërësit: – 200...

Erdoğan: Numri i pjesëtarëve të neutralizuar të regjimit është rreth 150

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se sipas të dhënave të fundit, numri i pjesëtarëve të neutralizuar të regjimit është...

Nigeria në vendin e 174 mes 180 shteteve në radhitjen për mirëqenien e fëmijëve

Shteti i Afrikës Perëndimore, Nigeria, u rendit e 174-ta në mesin e 180 shteteve në renditjen e mirëqenies së fëmijëve, njoftuan nga...

Aksident masiv në Kanada, përplasen 200 makina/ 2 të vdekur dhe 100 të plagosur

Dy njerëz humbën jetën në një aksident masiv makinash që mbylli një autostradë madhore jashtë Montrealit, sipas policisë së Quebec.

Autoritetet japoneze kanë kryer bastisje në filialin e gjigantit amerikan të tregtisë elektronike Amazon në Japoni me arsyetimin se ka shkelur ligjet e antitrustit.

Sipas agjencisë së lajmeve Kyodo, operacioni është ndërmarrë nga zyrtarët e Komisionit të Tregtisë së Lirë të Japonisë në selinë e Amazonit në kryeqytetin Tokio.

Kontrolli ndaj kompanisë është bërë pa paralajmërim, pasi, siç thuhet, ajo akuzohet për shkelje të ligjeve të antitrustit duke ngarkuar ndaj furnizuesve koston e uljes te prodhimet e shitura.

Autoritetet japoneze kanë akuzuar kompaninë se ka kërkuar pagesa të këtilla nga furnizuesit që nga muaji i kaluar, duke shtuar se do të realizojnë bashkëpunim të plotë me komisionin.

Furnizuesit japonezë supozohet se kanë zbatuar këto kërkesa të kompanisë në mënyrë që të mund të vazhdojnë ta përdorin rrjetin e gjerë të shitjes të Amazonit.

Përveç produkteve të saj, kompania Amazon shet edhe prodhimet e kompanive të tjerë që përdorin platformën e saj duke paguar kosto të caktuar.

Kompania ishte subjekt i një aksioni inspektues edhe në vitin 2016 për firmosjen e një marrëveshjeje me furnizuesit në kundërshtim me ligjet e antitrustit ndërsa hetimi kishte përfunduar pasi Amazon kishte përmirësuar pikat e marrëveshjes./Rtv Islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...