Japoni, kryeqyteti Tokio epiqendër e re e pandemisë COVID-19

Mos i humb

Qytetarët Gjermanë në protestë kundër masave ndaj COVID-19 : Na ktheni në demokraci

GJERMANI- Mijëra qytetarë në Berlin kanë dalë në protesta kundër masave të marra nga qeveria me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19....

Manastirliu në Institutin e Shëndetit Publik: Të angazhuar për rritjen e mbulesës vaksinale

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga Instituti i Shëndetit Publik, tha se po merren të gjitha masat për përballimin...

Sallata me Pjepër – Shija e Veçantë e Verës

Një nga frutat më të dashura të stinës i cili konsumohet shumë mirë gjatë ditëve të nxehta pasi dhuron ëmbëlsi dhe shumë...

Tragjedia në Bejrut, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë: Të trishtuar për këtë ngjarje, jemi pranë popullit libanez

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shpreh ngushëllime për ngjarjen tragjike të ndodhur në Bejrut të Libanit, ku nga shpërthimi i fuqishëm në port...

Kryeqyteti japonez raportoi një rekord të ri ditor të infeksioneve të koronavirusit të ri (COVID-19), me gjithsej 224 raste të reja të zbuluara nga autoritetet shëndetësore.

Agjencia japoneze e lajmeve Kyodo raportoi se Tokio ka regjistruar mbi 7 mijë raste COVID-19 nga mbi 20 mijë të regjistruara në mbarë vendin.

“Sistemi mjekësor aktualisht nuk është në shtrëngim”, tha ministri i Shëndetësisë, Katsunobu Kato.

Tokio regjistroi një rënie të rasteve, me vetëm 75 raste të zbuluara gjatë ditës së djeshme, duke shënuar një shifër dyshifrore në shtatë ditët e kaluara.

Më 17 prill, Tokio raportoi numrin më të madh të rasteve ditore, respektivisht 206 pacientë të ri u zbuluan me COVID-19.

Rritja e infeksioneve ka qenë e lidhur me klubet e natës dhe guvernatori i Tokios ka garantuar pronarët për ndihmë nëse mbyllen me qëllim për të frenuar përhapjen.

– Koreja e Jugut konsideron ndalimin e tubimeve fetare

Koreja e Jugut raportoi 50 infeksione të reja gjatë ditës së fundit, 28 prej të cilave ishin infeksione lokale.

Vendi ka raportuar gjithsej 13.229 infeksione që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19.

Autoritetet thanë se kishte pasur një rritje të rasteve të importuara gjatë dy javëve të fundit, me 22 të konfirmuar gjatë 24 orëve të fundit pas rritjes më të madhe të shënuar gjatë ditës së djeshme, gjegjësisht 33 raste.

Autoritetet theksuan se rastet e reja po raportohen nga jashtë kryeqytetit Seul dhe shumë prej tyre ishin të lidhura me vendet fetare.

Të premten e kaluar, qeveria filloi të konsiderojë nëse do të ndalojë tubimet e kishave në mbarë vendin, përveç shërbimeve të rregullta të adhurimit.

Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë tha se do të shpenzojë 197 miliardë won (162 milionë dollarë) për të mbështetur zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve për COVID-19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...