Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Mos i humb

Pendarovski: Srebrenica, kujtim i një virusi të rrezikshëm të intolerancës ndaj të ndryshmëve

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski në një video-mesazh në përkujtimin e sotëm me rastin e 25-vjetorit të gjenocidit të Srebrenicës...

Pandemia Covid-19, Meta takon ministren e Shëndetësisë

Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi sot një takim pune me kërkesë të tij me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale,  Ogerta...

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve , janë regjistruar 82 raste të reja në 24 orët e fundit .

Shqipëria ka pësuar një rritje të rasteve të reja duke regjistruar 82 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë njofton se...

Siri, nga sulmi me auto-bombë vdesin 6 civilë në Tal Abyad

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën, duke përfshirë edhe tre fëmijë, ndërsa shtatë të tjerë janë plagosur në një sulm me...

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë ndërmarrjet e ekonomisë së tretë botërore e cila po përballet me probleme për shkak të krizës globale të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit të ri(COVID-19).

Qeveria ka siguruar nga buxheti edhe 31,9 trilionë juan të cilat janë destinuar për pakon stimuluese me vlerë 117 trilionë juan, apo një trilion dollarë, me të cilat do të sigurohet ndihmë për ekonominë e vendit.

Kjo është pakoja më e madhe stimuluese në botë, me vlerë rreth 2,18 trilionë dollarë, për ekonominë e goditur nga koronavirusit, sepse Tokio tashmë ka shpenzuar rreth një trilion dollarë për të zbutur pasojat ekonomike të pandemisë.

Pakoja totale do të arrijë deri në 40 për qind të produktit të brendshëm bruto të vendit.

Abe deklaroi se bonot shtetërore do të lëshohen për financimin e shtesës së dytë buxhetore për vitin fiskal aktual që përfundon në mars të vitit 2021.

Qeveria shpreson se buxheti do të miratohet edhe nga parlamenti deri më 12 qërshor.

Japonia deri më tani ka regjistruar 16.623 raste me 846 vdekje nga koronavirusi.

Më 25 maj Japonia hoqi gjendjen e jashtëzakonshme, e cila u vendos me qëllim të parandalimit të përhapjes së koroanvirusit. Qytetarët u lejuan që të dalin lirshëm, kurse ndërmarrjet mund të vazhdojnë punën normalisht.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hashim Thaçi sot merret në pyetje nga Prokuroria Speciale në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të jetë sot para Prokurorisë Speciale në Hagë për aktakuzën e ngritur për krime lufte. Ai...

Shqipëri : Është numri më i lartë i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistruar 2 vdekje dhe 117 raste të reja në 24...

Numri i të infektuarve me Covid 19 vijon të rritet në vendin tonë. Sot është regjistruar një rekord i ri, pasi ka...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...