Japonia teston me sukses makinën fluturuese elektrike

Mos i humb

Athinë/ Plagoset me armë zjarri një shqipta

ATHINË- Një ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në qendër të kryeqyteti grek, Athinë. Bëhet me dije...

Gjonaj: BKH gati brenda vitit, hetuesit do të ndjekin të gjitha dosjet e krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, tha në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Evropian se Byroja Kombëtare e Hetimit do të plotësohet...

Lëngu i Kockave Për Rininë Afatgjatë Të Lëkurës

Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës.

Parashikimet flasin për 96,2 miliardë euro/ Me borxhe rekord kundër krizës së Coronës

Gjermania do të hyjë në borxhe të reja në vitin 2021. Parashikimet flasin për 96,2 miliardë euro. Kjo mund të ndodhë vetëm...
Një kompani japoneze ka testuar për here të pare me sukses një makinë fluturuese.
Sky Drive Inc. zhvilloi testimin e saj në 25 gusht, tha kompania në një njoftim për shtyp, në Toyota Test Field, një nga më të mëdhatë në Japoni dhe kompania bazë e zhvillimit të makinave.
Makina, e quajtur SD-03, e drejtuar me një pilot, u ngrit dhe fluturoi për rreth katër minuta.
“Jemi të lumtur që e kemi arritur për herë të parë në Japoni zhvillimin e një makine fluturues, prej se e kemi themeluar SkyDrive”, tha shefi ekzekutiv, Tomohiro Fukazawa.
“Ne duam ta bëjmë të mundshëm një makinë fluturuese që në të ardhmen të shërbejë si transport i sigurt në shoqëri”, u shpreh ai.
SD-03 është automjeti më i vogël elektrik dhe fluturues në botë e zë hapësirën e rreth dy makinave të parkuara, sipas kompanisë. Ka tetë motorë për të siguruar “sigurinë në situata emergjente”.
Prodhuesit shpresojnë që ta kenë gati për shitje në seri brenda vitit 2023.
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...