Japonia, vendi i dytë që konfirmon praninë e virusit Wuhan

Mos i humb

Shqipëri : Është rritur sërisht numti i të infektuarve nga Covid-19 janë regjistruar 90 raste të reja dhe 3 vdkje gjatë 24 orëve të...

Tjetër shifër rekord është shënuar sot në vend, me të prekurit nga COVID 19. Sipas shifrave zyrtare të publikuara sot nga MSH...

Yuri Kim: Do qëndrojmë krah Shqipërisë, ta bëjmë aleate më të fortë

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim ka përcjellë një mesazh urimi me rastin e Ditës së Pavarësisë së SHBA-ve. Kim shprehet...

KPK shkarkon nga detyra Shpresa Becaj

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë sot vendimin për ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë Shpresa Becaj duke e shkarkuar nga detyra.

Masa kundër terrorit në internet, policitë e 13 shteteve masa kundër shpërndarjes së përmbajtjeve terroriste në internet

Në një aksion të bashkërenduar autoritetet e policisë të 13 shteteve anëtare të BE-së si dhe të pesë shteteve të tjera morën...

Japonia ka njoftuar sot se rasti i parë i një koronavirusi të ri ishte gjetur në vend, duke u bërë shteti i dytë që raportoi një rast të tillë jashtë Kinës, ku virusi u zbulua së fundmi.

Zyrtarët japonezë të shëndetit thanë se një pacient kinez që jetonte në prefekturën lindore Kanagawa kontraktoi virusin kur ai udhëtoi në provincën Wuhan, nga e kishte origjinën virusi – në Kinë, njoftoi agjencia e lajmeve Kyodo.

Kina të shtunën e kaluar konfirmoi vdekjen e parë nga virusi që shpërtheu në Kinën qendrore dhjetorin e kaluar.

Diagnostifikimi i Komisionit Shëndetësor të komunës Wuhan tregoi 41 raste të pneumonisë të shkaktuara nga koronavirusi.

Kyodo raporton se një burrë kinez, në të 30-tat, “ndoshta u prek nga sëmundja nga një i sëmurë në qytetin kinez”.

“Shanset janë të pakta që infeksioni të zgjerohet në Japoni”, tha Ministria japoneze e Shëndetësisë.

Tajlanda të hënën gjithashtu konfirmoi se një grua 61-vjeçare kineze nga Wuhan ishte duke marrë trajtim në një spital në Nonthaburi, afër Bangkokut, për pesë ditë, njoftoi “South China Morning Post”.

“Ajo ishte pranuar pas ardhjes së saj në Bangkok me një grup, tre ditë pasi ajo shfaqi simptoma, përfshirë ethe, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke”, thuhet në raport.

Ministria e Shëndetësisë së Vietnamit vendosi gjithashtu dy vizitorë kinezë nga qyteti Wuhan në izolim dhe i mbajti ata nën vëzhgim për koronavirusin e ri pasi zbarkuan në Aeroportin Ndërkombëtar Danang të martën.

Ndërkohë, Tajvani zyrtarisht e shpalli virusin si një sëmundje ngjitëse.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...