Jepet alarmi/ Irani ka filluar përdorimin e centrifugëve për pasurimin e uraniumit

Mos i humb

Zelandë e Re, sulmuesi në xhamitë në Christchurch shpallet fajtor

"Supremacisti i bardhë" australian, i akuzuar për ekzekutimin e 51 besimtarëve muslimanë vitin e kaluar në dy xhamitë në Christchurch të Zelandës...

28 të infektuar me COVID-19 vetëm sot, në gjithë Shqipërinë 174 raste

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/639062776892121/ Të prekurit me koronavirus në vendin tonë janë në rritje. Këtë e dëshmojnë edhe të dhënat e...

Tri rastet me koronavirus nga Prishtina: Kjo është gjendja e tyre

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se gjendja e të infektuarve me coronavirus e tre personave që vijnë nga...

Trump, letër liderit verikorean për bashkëpunim në luftën kundër Covid-19

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump në një letër dërguar liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un i bën thirrje për bashkëpunim në...

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e Kombeve të Bashkuara thotë se Irani ka filluar përdorimin e centrifugave të përparuara për të pasuruar uranium, në shkelje të një marrëveshje historike me fuqitë botërore.

Në një raportin e publikuar nga Agjencia Franceze e Lajmeve dhe Reuters, thuhet se në centrifugat e përparuara në objektin e quajtur “Natanz” në Iran “ishte grumbulluar apo po përgatitej për t’u grumbulluar uranium i pasuruar”.

Raporti thotë gjithashtu se Irani synon të përdorë më shumë centrifuga të përparuara sesa kishte bërë të ditur më parë,-shkruan voa.
Ky zhvillim shkel një marrëveshje historike mes fuqive botërore të arritur në 2015 e cila i vendos kufizime programit bërthamor të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Marrëveshja e lejon Iranin që vetëm të grumbullojë uranium të pasuruar në centrifugat e gjeneratës së parë.

Raporti është zhvillimi më i fundit në një seri shkeljesh nga ana e Iranit që nga koha kur Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja, në vitin 2018 dhe rivendosi një sëri sanksionesh.

Vendet që vazhdojnë të jenë pjesë e marrëveshjes, Britania, Kina, Franca, Gjermania dhe Rusia, janë përpjekur të ruajnë paktin.

Të mërkurën zëdhënësi i qeverisë iraniane Ali Rabiei tha për televizionin shtetëror se Teherani është i gatshëm të sigurojë palët se nuk do të vazhdojë prodhimin e armëve bërthamore dhe se do të pranojë ndryshime në marrëveshje, nëse SHBA rikthehet tek marrëveshja dhe heq sanksionet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...