JETA E GJALLE ESHTE JASHTOKESORE!

137
0

Keni vene re, ne nje ishull te vetmuar te kete shume lepuj, ose gjarperinj, ose kafshe te tjera?
A ju ka lindur pyetja sesi kane ardhur aty?
Disa do te thone se ishte shkak Evolucioni. Por kjo teori ne fakt deshton sepse shumllojshmeria e jetes ne ate ishull e ben me dhimbje koke nje evolucionist.
E megithate pyetja vazhdon.
NGA ERDHI JETA DHE SPECIET E NDRYSHME NE ATE ISHULL?

Teoria se i solli ndonje njeri eshte e pallogjikshme.
Atehere si i behet?

E vetmja mundesi eshte se ato i Sjell dikush aty. Po Po Dikush qe di cdo gje. Qe di cdo perberje te tokes dhe qe ruan ekuilibrat e specieve. Ai Dikush ne fakt eshte i Njejti qe ka krijuar zinxhirin Ushqimor te gjallesave dhe kujdeset qe kjo te funksionoje me se miri.

TE GJITHA LLOJET E SPECIEVE NE FAKT KANE ARDHUR NGA JASHTE PLANETIT. KETU BEHET VETEM SHUMIMI I TYRE DHE RUHET EKUILIBRI I ZINXHIRIT USHQIMOR.

Allahu i madheruar thote ne Kuran:
خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ الْأَنْعَامِ ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ ۚ يَخْلُقُكُمْ فِي بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ خَلْقًا مِّن بَعْدِ خَلْقٍ فِي ظُلُمَاتٍ ثَلَاثٍ ۚ ذَٰلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ ۖ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَأَنَّىٰ تُصْرَفُونَ (6)
Ju krijoi ju nga nje individ, pastaj beri per te gruan e tij. Zbriti per ju tete çifte bagetish … Ai eshte Allahu, Zoti juaj te cilit i takon Pushteti. Nuk ka zot tjeter vec Tij. Pse pra nuk mendoni? Sure Zumer Ajeti 6

Gjithashtu thote:
وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ وَمَن لَّسْتُمْ لَهُ بِرَازِقِينَ (20) وَإِن مِّن شَيْءٍ إِلَّا عِندَنَا خَزَائِنُهُ وَمَا نُنَزِّلُهُ إِلَّا بِقَدَرٍ مَّعْلُومٍ (21)
Aty ju kemi siguruar jetesen tuaj dhe te atyre (Gjallesave) qe ju nuk keni lidhje me ushqimin e tyre. (Zinxhiri Ushqimor). Cdo gje tek Ne (Tek Allahu) eshte depozita e tyre. I zbresim ato me mase te caktuar. Sure Al Hixhr ajetet 20-21

—–
Ne keto ajete Allahu i madheruar po na thote pikerisht kete: Na e ka siguruar ushqimin tone ne toke. Por jo vetem ne por edhe krijesave te tjera qe ne nuk mund ti ushqejme dot. Sic jane kafshet e egra dhe insektet dhe cdo specie tjeter.
Gjithashtu Allahu na permend se Modelet e tyre dhe sasite e nevojshme jane te ruajtura tek Allahu i madheruar. Ai e menaxhon krejt ekuilibrin e zinxhirit ushqimor dhe ne nuk e kuptojme dot.

Pra nese mendoni se nje specie zhduket, gaboheni.
Ajo Specie mund te zhduket nga ky vend, ndoshta edhe nga planeti. Por perseri, atehere kur Allahu i madheruar deshiron, mund ta risjelle ate.

KURANI NUK ESHTE THJESHT NJE LIBER I NJE FEJE TE CAKTUAR
KURANI ESHTE LIBRI I SEKRETEVE TE JETES PER NJEREZIT QE KUPTOJNE.

Pergatiti: Eduart Hekuran Thartori

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here