Jo e gjithë Evropa hap dyert e shkollave! Miliona nxënës ulen në banka me maska e distancim, disa shtete vijojnë mësimin online

Mos i humb

Mos i largoni nga shtëpia! Këto janë 5 ushqimet që parandalojnë migrenën

Dhimbjet e migrenës, për atë që i ka provuar, janë më të tmerrshmet. Këto dhimbje janë paralizuese dhe shoqërohen me të vjella...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov...

Shtyhet mbledhja e dy qeverive, Hoti tregon arsyen

Mbledhja e dy qeverive, të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë ishte paraparë të mbahej këtë të premte, por një gjë e tillë...

Policia i zë pritë trafikantit që lëvizte nga Zall-Bastari drejt Tiranës, përveç drogës i gjendet edhe…

Policia e Tiranës i është vënë nga pas një 27-vjeçari që lëvizte nga Zall-Bastari në drejtim të Tiranës pas informacioneve të marra...

Njëjtë si në Itali edhe Portugalia hap dyert për nxënësit. Maskat janë të detyrueshme për fëmijët mbi 11 vjeç, distanca fizike po ashtu.

Krahas Italisë e Portugalisë, mësimi ka nisur më parë edhe në Francë, Spanjë, Gjermani dhe Britani të Madhe.

Në Spanjë, përdorimi i maskave është i detyrueshëm  për fëmijët mbi 6 vjeç dhe duhet të përdoren edhe gjatë transportit. Ndërkohë qëçdo mëngjes nxënësve dhe mësuesve do tu kontrollohet temperatura.

Në Francë, sipas udhëzimeve, të gjithë duhet të mbajnë maska e të respektojnë distancën 1 metër. 

Maskat mbahen nga fëmijët mbi  moshën 11 vjeçare, por vetëm pas javës së parë janë mbyllur 32 shkolla, për shkak të infektimit me Covid-19.  Ndërsa në Greqi pritet të nis viti i ri shkollor,  ku mbajtja e maskës është e detyrueshme qoftë për mësuesit, por edhe për fëmijët që shkojnë në kopsht.

Në disa zona, autoritetet lokale kanë ndërmarrë masa shtesë duke instaluar xhama peçikllazi për të ndarë bankat.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...