Kandidati për president i Komisionit Europian, Weber: Turqia kurrë nuk mund të bëhet anëtare e BE!

269
0

Politikani gjerman Manfred Weber, i cili është kandidat për kryesimin e Komisionit Europian, në një prononcim për BBC tha se: “Nëse më jepet detyra mua atëherë, Turqisë do të ia mbyllë derën krejtësisht,” tha ai.

Sipas gazetës BBC, Weber, kreu i Partisë Popullore Demokratike Europiane (PPE), grupi më i madh kristian në Parlamentin Europian, tha se nëse zgjidhet president do të marrin fund zyrtarisht negociatat e pranimit me Turqinë, dhe Turqia kurrë nuk do të jetë anëtare e BE-së,” tha ai./Kosova Post/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here