Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Mos i humb

Macron-Erdogan, telefonata e parë pas tensioneve në Mesdhe

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron thanë të martën se kishin zhvilluar bisedën e tyre të parë pas...

Vaji i Peshkut – Përse Duhet Të Tregoni Kujdes Me Vitaminat D, E dhe A

Vaji i peshkut është yndyra që merret nga indet e peshkut siç është harenga, peshku ton, skumbria dhe sardelet.

Naim Qelaj zgjedhet Avokat i Popullit

Në raundin e parë të votimit nga 96 deputetë që kanë votuar për Avokatin e Popullit, 27 fletë votime kanë qenë të...

Merkel vizitoi Navalnyn gjatë qëndrimit të tij në spital në Gjermani

Kancelarja gjermane Angela Merkel vizitoi politikanin rus të opozitës Alexei Navalny ndërsa ai po kalonte trajtimin në një spital të Berlinit për...

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të lartë me detyrimin për karantinë. Informacioni pastaj përcillet në gjurmimin e kontaktit.

Kompanitë ajrore kanë filluar që nga e hëna të përcjellin detajet e kontakteve përmes formularëve të mbushur nga pasagjerët në policinë e aeroportit.

Policia e aeroportit regjistron të dhënat nga pasagjerët që jetojnë në kantonin e Cyrihut dhe i përcjell ato te departamenti i shëndetësisë.

Dhe, sipas një deklarate nga Policia e Kantonit të Cyrihut, Departamenti i shëndetësisë mund të sigurojë në mënyrë efektive gjurmimin e kontakteve.

Ndryshimi është se deri më tani, të dhënat së pari janë përcjellë në nivelin federal e pastaj i janë kthyer kantonit.

Kjo ecuri, për autoritetet e Cyrihut ka qenë e papranueshme dhe burokratike, prandaj ka vendosur që ta realizojë vet këtë proces.

Ministri përgjegjës (drejtor për siguri) në Qeverinë e Kantonit të Cyrihut Mario Fehr ka informuar mediat rreth këtyre masave të zbatimit të mërkurën pasdite në konferencën e mbajtur në Aeroportin Kloten.

“Është thelbësore që masat e marra të zbatohen në mënyrë të vazhdueshme”, citohet drejtori i sigurisë në një njoftim nga policia e kantonit.

Kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur në mënyrë efektive popullsinë nga virusi i koronës.

Prandaj, personat e dyshimtë raportohen në polici përmes gjurmimit të kontakteve në rastet kur ka indikacione për mospërfillje të detyrimit të raportimit dhe karantinës.

Nëse rezulton se karantina ose detyrimi i raportimit nuk është përmbushur, autorët mund të dënohen. Ata mund të gjobiten deri në 10.000 franga.

Qëndrimi është që udhëtarët të cilët nga vendet e rrezikut, të përcaktuara nga qeveria federale me një rrezik të rritur të infeksionit të koronës duhet të shkojnë menjëherë në karantinë.

Ndërkaq drejtoria e shëndetësisë duhet të njoftohet brenda dy ditësh

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...