Kantoni zviceran shtrëngon masat nga nesër

Mos i humb

Gjethet e Arrave – Si T’i Përdorni për Shëndetin

Gjethet e arrave konsiderohen pjesë e pandashme e trashëgimisë vendase të mjekësisë tradicionale popullore. Shqipëria njihet botërisht si...

Në pranga 90 shqiptarë dhe 27 të tjerë nga Kosova! Përfundojnë hetimet për operacionin anti-drogë ‘Karaburun’ në Itali

ITALI- Ka përfunduar hetimi paraprak për 237 italianë e shqiptarë të cilët akuzohen si të përfshirë në trafikimin e tonelatave droge të...

Hetuesit e BKH, Aida Hajnaj mesazh kandidatëve aplikues: Përzgjedhja me proces transparent

Në përfundim të afatit të aplikimeve për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit, kryesuesja e këtij Institucioni, Aida Hajnaj iu është drejtuar...

Kina heq ndalesën për hyrjen e shtetasve të huaj në vend

Kina bëri të ditur se ka hequr ndalesën për hyrjen e shtetasve të huaj në vend që janë jashtë ndërsa kanë vizë...

Me spitalet që arrijnë kapacitetin dhe mes shkallës më të keqe të infeksionit në Zvicër, kantoni perëndimor Vaud do të prezantojë një sërë masash të reja bllokimi të enjten, 17 Shtator.

Klubet e natës do të mbyllen, maskat do të kërkohen në të gjitha ambientet e brendshme dhe ngjarjet me më shumë se 100 persona do të ndalohen.

Masat e reja do të zbatohen nga e enjtja, 17 shtator në 3 pasdite.

Sipas “Tages Anzeiger”, kërkesat e ID do të hyjnë gjithashtu në fuqi.

“Veshja e maskës është e detyrueshme në kafene, restorante, bare ose kazino si për punonjësit ashtu edhe për klientët”.

“Pije mund të shërbehet vetëm në vendet ku janë ulur. Identifikimi i besueshëm është gjithashtu një parakusht. Kërkesa për maskë zbatohet gjithashtu në të gjitha dhomat e mbyllura të arritshme nga publiku si teatrot, sallat e koncerteve, muzetë, ekspozitat ose bibliotekat. ”

Aktualisht, Vaud ka shkallën më të lartë të infeksioneve në Zvicër.

Nga 528 raste të raportuara në Zvicër të Premten, 11 Shtator, 208 ishin në Vaud – rreth 40 përqind e rasteve të reja të vendit.

Vaud tani ka regjistruar 197 raste për 100,000 banorë gjatë 14 ditëve të fundit, shumë përpara Fribourg (136) dhe Gjenevës (124).

Të hënën, 14 shtator, niveli i përgjithshëm i infeksionit në Zvicër për 14 ditët e kaluara kapërceu pragun e 60 për 100,000 banorë për herë të parë.

Kjo do ta bënte Zvicrën një zonë me rrezik të lartë, sipas metrikave të vetë qeverisë.

Vaud ishte një nga kantonet e para që kërkonte maska ​​në dyqane dhe supermarkete. Me rregullin e ri që shtrihet në të gjitha zonat brenda – duke përfshirë bare dhe restorante – tani është një nga më të rreptët kudo në Zvicër.

Nëntë kantone kanë vendosur kërkesat e detyrueshme të maskave në dyqanet dhe supermarketet: Cyrihu, Solothurn, Fribourg, Valais, Baseli, Gjeneva, Neuchâtel, Vaud dhe Jura.

Maskat janë kërkuar në transportin publik në të gjitha kantonet zvicerane që nga 6 korriku.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Egjipt, shtohen thirrjet për protestat e së premtes kundër regjimit

Thirrjet për pjesëmarrje në protestën kundër regjimit të premten po rriten në Egjipt pasi një i ri u qëllua për vdekje nga...

Gjermania largon kantonin zviceran nga lista paralajmëruese e udhëtimit

Fribourg ishte shtuar në listë në fillim të shtatorit, por u hoq më 1 tetor. Kantonet perëndimore të Gjenevës...

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...