Kardiologët apelojnë: Nuk ekziston lidhja midis ilaçeve të shtypjes së lartë të gjakut dhe rrezikut të shtuar nga coronavirusi

Mos i humb

Nigeria shënon mbi 130 raste të reja me COVID-19

Nigeria sot ka raportuar mbi 130 raste tjera me koronavirusin e ri (COVID-19) dhe dy viktima. Numri i përgjithshëm...

Zjarri përfshin pyjet në periferi të Lezhës, zjarrfikësit në vendngjarje

Një vatër e re zjarri sapo është shfaqur në Manati të Lezhës.  Zjarri po përhapet me shpejtësi ndihmuar edhe...

Specialja mohon se prokurori i saj dha dorëheqje për shkak të dosjeve, thotë se ai u angazhua diku tjetër

Skandali me rrjedhjen e dosjeve sekrete të Dhomave të Specializuara të Prokurorisë së Hagës, po thuhet se ka shtyrë në dorëheqjen e...

Kryeministri Johnson fiton votimin për shkeljen e Marrëveshjes së Brexit-it por ka kundërshtime

Kryeministri Boris Johnson fitoi të hënën votimin e parë të disa votimeve në Parlament për planin e tij për të shkelur traktatin...

Njerëzit me presion të lartë të gjakut bëjnë pjesë në grupin e rrezikuar të njerëzve të cilët mund të zhvillojnë komplikime nëse infektohen me coronavirus

Në një det informacionesh mbi virusin e ri, i cili doktorëve ende nuk u është deri në fund i qartë, është shfaqur informacioni që ilaçe të caktuara për shtypje të lartë të gjakut mund të rrisin rrezikun nga coronavirusi, mirëpo a janë të sakta këto konstatime?

Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF) thotë që këto spekulime janë tërësisht të pabazuara.

– Para së gjithash, ky konstatim nuk është i bazuar në asnjë hulumtim, gjë që do të duhej të ishte shpjeguar nga ana e disa ekspertëve para se çfarëdo qoftë të jetë e publikuar – theksohet nga BHF-ja.

Është bazuar në disa hulumtime të mëhershme të coronavirusit ku sugjerohet lidhja midis mënyrës në të cilën disa viruse arrijnë deri në qeliza dhe mënyrës në të cilat ilaçe të caktuara për shtypje të lartë të gjakut veprojnë – thuhet në vazhdim.

Autorët theksojnë që çështje është vetëm lidhja dhe që çfarëdo konstatime qofshin lidhur me këtë janë krejtësisht të dyshimta.

Hulumtuesit atëherë kanë paraqitur hipotezën dhe kanë pranuar që arsyetimi i propozuar ende nuk është konstatuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...